Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

"Pokonani przez życie" - dokument o dzieciach uchodźców dotkniętych syndromem rezygnacji

Wzruszający i szokujący dokument "Pokonani przez życie" pokazuje nietypowe zjawisko, które od 2004 roku zaczęło pojawiać się na terenie Szwecji. Dzieci imigrantów pochodzących głównie z terenów Europy Wschodniej, zaczynają cierpieć na tak zwany syndrom rezygnacji.

mat. promocyjne NETFLIX
Setki dzieci uchodźców „przestało reagować na bodźce” w momencie gdy sytuacja rodziny staje się niepewna. Najczęściej gdy rodzina dowiaduje się, że grozi jej wydalenie z kraju, a poczucie bezpieczeństwa dzieci, które często maja ciężkie przeżycia związane z pobytem i ucieczką z kraju pochodzenia, zostaje naruszone. Dotyka to dzieci w wieku 8-12 lat. Na początku przestają się bawić, mówić, jeść i pić, a w końcu zanika z nimi kontakt. Gdy zapadają na syndrom wycofania przestają reagować na bodźce, są pasywne, zapadają w stan uśpienia i trzeba je odżywiać kroplówką. Lekarze tłumaczą, że fizycznie z dziećmi jest wszystko w porządku, jednak ich mózg zapada w letarg. Naukowcy badający przypadki syndromu rezygnacji jego przyczyn upatrują w traumie: przed emigracją dzieci były narażone na przemoc, przede wszystkim dotykającej ich najbliższych. Są świadkami pobić i rodziców, przez co żyją w poczuciu ciągłego zagrożenia i niepewności. Popadnięcie w stan całkowitej apatii i "wyłączenie" świadomej części mózgu jest reakcją na zbyt trudne do przepracowania i zrozumienia emocje.


mat. promocyjne NETFLIX
Dwoje filmowców – Kristine Samuelson i John Haptas – postanowiła przyjrzeć się problemowi i spróbować lepiej go zrozumieć. W tym celu para przez rok podążała za trzema rodzinami, aby na ich przykładzie zobrazować codzienny dramat ludzi cierpiących przez syndrom rezygnacji.


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018