Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Wystawa Mariny Abramović w Polsce

Już w przyszłym roku będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę najsłynniejszej performerki na świecie! Wernisaż wystawy "Do czysta. Marina Abramović" odbędzie się 8 marca 2019 o godz. 19.00. Marina Abramović pojawi się na nim osobiście.
 Wystawę będzie można oglądać do 11 sierpnia 2019 roku.

Będzie to największa w Europie retrospektywa Mariny Abramović, zrealizowana wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Będzie można zobaczyć około 120 dzieł Mariny Abramović, zarówno tych, pochodzących z lat 60., jak i tych współczesnych. Obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz archiwaliów i scenografii, będzie można oglądać niektóre zrekonstruowane akcje performatywne słynnej artystki.
– Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt – piszą przedstawiciele toruńskiego CSW.

Marina Abramović

Marina Abramović to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie żyjących artystek. Urodzona w 1946 roku, ma dziś na swoim koncie, setki wystaw w najważniejszych muzeach na świecie, mieszkała i działała w Niemczech i Holandii, a obecnie w USA. Znana jest z twórczości skrajnej, kontrowersyjnej i przekraczającej granice tradycyjnej sztuki. Marina Abramović w swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią.  Jej prace często angażują obserwatorów, pozwalając na interakcje między artystą a widownią, jej własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, a także tematem wielu prac.

W swoim najgłośniejszym dziele "The Artist is Present" ("Artysta jest obecny") z 2010 roku Abramović siedziała bez ruchu przez 736 godz. w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA, zapraszając widzów, by siadali naprzeciw niej.

Nic dziwnego, że staje się bohaterką licznych dokumentów (np. „Marina Abramović: artystka obecna”), biografii i prestiżowych wystaw monograficznych.


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018