Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Witkacy, Artur Rubinstein i Moïse Kisling - to ich uwiecznił na filmie "Rzeźbiarz z kamerą"

Dzięki dokumentalnemu filmowi "Rzeźbiarz z kamerą" możemy zobaczyć jak wyglądał m.in. Artur Rubinstein, Louis Marcousiss, Moïse Kisling, Adolf Loos oraz Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Obraz został zrealizowany techniką found footage, polegającą na wykorzystywaniu istniejących materiałów filmowych do powstania nowego dzieła. Marcin Giżycki podjął się zmontowania nagrań realizowanych amatorską kamerą Pathé Baby przez znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego w latach 1927-29.


Kadr z filmu "Zamoyski- rzeźbiarz z kamerą"

August hrabia Zamoyski to urodzony na Lubelszczyźnie w 1893 roku polski artysta - rzeźbiarz. Swoją ścieżkę artysty objął gdy był jeszcze dzieckiem. W majątku swoich rodziców nauczył się podstaw rzemiosła rzeźbiarskiego, w tym podstawy kowalstwa i stolarstwa. Studiował za granicą i wiele lat mieszkał m.in. we Francji i brazylii odnosił sukcesy. August Zamoyski aktywnie tworzył poznańską grupę ekspresjonistyczną "Bunt", współtworzył  także grupę "Ekspresjonistów Polskich" (później Formiści) wraz z czołowymi artystami tego okresu - z Leonem Chwistkiem, Tytusem Czyżewskim i Witkacym. Jest uważany za artystę, który współtworzył oblicze nowej polskiej sztuki po pierwszej wojnie światowej.

Zamoyski poza swoją twórczością, pozostawił po sobie bezcenny dokument życia polskiego ziemiaństwa w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Na odnalezionych po latach taśmach, kręconych w okresie 1927-29, można zobaczyć sportretowanych przez Zamoyskiego przyjaciół artystów.
Historia powstania filmu i jego powrotu do Polski jest równie spektakularna jak znalezisko. Witkacy tworzył z Augustem Zamoyskim grupę formistów. Razem bywali i bawili się w Zakopanem. Film z pobytu Zamoyskiego w Warszawie odkryła w archiwach męża jego ostatnia żona Helene Peltier, wybitna rusycystka, która przemyciła z ZSSR do wolnej Europy rękopis „Doktora Żywago" Pasternaka. 

Peltier przeszukała archiwa męża na prośbę Ludwika Flaszena, współpracownika Jerzego Grotowskiego i Andrzeja Wata, syna Aleksandra. Tak trafiły do Muzeum Literatury. Nie wiemy jeszcze dokładnie, jaka jest zawartość ponad stu filmów. Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018