Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

TEATR POTEM-O-TEM - kulturalne podziemie Warszawy

Od trzech lat w stolicy działa zupełnie wyjątkowa grupa teatralna. To prawdopodobnie jedyny w Polsce zupełnie niezależny profesjonalny zespół teatralny. 

Działają poza głównym obiegiem, bez państwowych dotacji, komercyjnych sponsorów i zaplecza instytucjonalnego. Spektakle finansują sami, a tworzą je w garażach, mieszkaniach, autokarach, galeriach, podwarszawskich pałacach. 

Zespół tworzą profesjonalni młodzi artyści, absolwenci państwowych szkół artystycznych. Etatowi aktorzy Teatru Narodowego, Dramatycznego, Ateneum, Roma. Twórcy coraz bardziej rozpoznawalni z głośnych filmowych i telewizyjnych produkcji ostatnich lat. Artyści którzy chcąc tworzyć w pełni  niezależnie zdecydowali się na szalony krok zbudowania wspólnie autorskiej sceny od  fundamentów

Ich repertuar stanowią głównie prapremiery własnych tekstów dramatycznych. Najnowsza z nich „Powierzchnie  gładkie” została niedawno zakwalifikowana do Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.


W spektaklach portretują świat swojego pokolenia urodzonego w latach 90-tych, które wchodzi właśnie w dorosłe życie. Zastanawiają się czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na miłość i jakie formy przybiera ona obecnie. Opowiadają o wciąż zmieniających się modach i trendach, ale również o samotności, bezradności i niedojrzałości, które nierzadko za nimi stoją.
Tworzą spektakle bezkompromisowe i niekonwencjonalne. Dowodzą tego ich dwie ubiegłoroczne premiery.  „Gluten Sex” to istna off-owa megaprodukcja. Widzowie pierwszą część spektaklu oglądają w autokarze wiozącym ich do podwarszawskiego zabytkowego pałacu, gdzie kontynuowany jest spektakl. Fabuła rozgrywa się w roku 2028. Opowiada o społeczeństwie tonącym w poczuciu osamotnienia, które brak relacji rekompensuje zagłębieniem w wirtualnej rzeczywistości. Tytułowy Gluten Sex to program z pogranicza neuropsychologii, bioinformatyki, virtual reality i hipnozy. 


Najnowszy spektakl Potem-o-tem „Powierzchnie gładkie” opowiada o internetowych relacjach, o języku który się rozpada, o cybermiłości i cyberseksie. Gładkie powierzchnie to takie które nie rozpraszają światła. Gładkie relacje, o których opowiada spektakl, to takie, które nie rozpraszają ludzi. Tekst w całości napisany został wierszem stylizowanym na slang internetowy. 


Potem-o-tem współtworzą również znani i uznani artyści, których udało się grupie zaangażować
W ich spektaklach możemy oglądać bowiem Wojciecha Malajkata („Gluten Sex”) oraz Jerzego Radziwiłowicza („Powierzchnie gładkie”). Obaj w rolach w jakich dotd nie mieliśmy okazji ich widzieć. Niech dowód na to stanowi rapujący do muzyki electro Radziwiłowicz i opowiadający o glutenie Malajkat ubrany w brokatowy kombinezon i futro z norek. 

„Gluten Sex” i „Powierzchnie gładkie” w tym sezonie oglądać będzie można wielokrotnie. Spektakle są bardzo kameralne, dlatego dobrze z wyprzedzeniem postarać się o bilety. A warto to uczynić i wziąć udział w tym wyjątkowym na warszawskiej scenie „podziemnym” wydarzeniu! 

Bilety na spektakle grupy dostępne online na stronie: Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018