Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Paszport „Polityki” 2019: Znamy laureatów!


Paszport „Polityki” to nagroda przyznawana najbardziej zasłużonym twórcom kultury, ustanowiona przez tygodnik „Polityka”. Paszporty rozdawane są twórcom nominowanym w kilku kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa.Laureaci Paszportów "Polityki" to:

Kreator Kultury: 

Krystyna Janda. Nagroda za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę życiową.

Film:

Joanna Kulig. Za niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie minionego roku.

Literatura:

Małgorzata Rejmer. Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji

Kultura cyfrowa: 

PanGenerator. Za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją.

Teatr: 

Marta Górnicka. Za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej. Za realizowane także poza Polską spektakle, w których stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów.

Muzyka popularna:

Dawid Podsiadło. Za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności.

Muzyka poważna: 

Aleksander Nowak. Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.

Sztuki wizualne: 

Diana Lelonek. Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia.

Nominowani do Paszportów "Polityki" 2018 to:
Film: Agnieszka Smoczyńska, Joanna Kulig i Olga Chajdas
Literatura: Łukasz Zawada, Małgorzata Rejmer i Olga Drenda
Kultura cyfrowa: panGenerator, Juggler Games i 11 bit studios
Teatr: Marta Górnicka, Anna Karasińska i Weronika Szczawińska
Muzyka popularna: Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło i Jan Emil Młynarski
Muzyka poważna: Aleksander Nowak, Jakub Józef Orliński i Tomasz Ritter
Sztuki wizualne: Rafał Milach, Diana Lelonek i Martyna Czech 


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018