Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Dworzec Centralny w Warszawie zmienił nazwę

Dworzec Warszawa Centralna ma swojego patrona! Od 05.01.2019 nosi imię Stanisława Moniuszki.  Polskie koleje wraz z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w taki sposób włączyły się w obchody ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Stanisława Moniuszki. Co ciekawe, Dworzec Centralny w Warszawie jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który uzyskał swojego patrona.

mat. prasowe
Uchwałą Sejmu RP i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Wychował się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Następnie rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie muzyczną naukę odbierał u Augusta Freyera. W 1837 r. Moniuszko wyjechał do Berlina, by kształcić się u Carla Friedricha Rungenhagena. W 1840 zamieszkał w Wilnie, gdzie został organistą, a także komponował i organizował życie muzyczne w mieście. Po ponownych przenosinach do Warszawy w 1858 r. organizował w stolicy operę. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery Halka i Straszny dwór.

„Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski” - podali w uchwale senatorowie.

Obchodom Roku Stanisława Moniuszki towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

mat. prasowe
mat. prasowe

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018