Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Joanna Kulig - dziewczyna, która podbija Hollywood

Joanna Kulig po zagraniu z „Zimnej Wojnie” mknie na podbój Hollywood. Agenci z miasta marzeń walczą między sobą o to pod czyje skrzydła trafi aktorka. Z rolą w "Zimnej wojnie" to zdaniem amerykańskiego portalu filmowego The Playlist obok Nicole Kidman, Violi Davis czy Amy Adams jedna z głównych kandydatek do aktorskiego Oscara 2019.
Kim jest i jak rozpoczęła się kariera Joanny Kulig?


© foto: Łukasz Bąk

Aktorka urodziła się 24 czerwca 1982 i pochodzi z rodziny o artystycznych tradycjach. Ma czworo rodzeństwa, a jej siostra Justyna Schneider również jest aktorką. Joanna pochodzi z Krynicy-Zdroju, dzieciństwo spędziła w małej miejscowości Muszynka.


MUZYKA

Joanna od dzieciństwa kochała muzykę. Uczyła się gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia w Krynicy, a śpiewu w Krakowie. Po ukończeniu szkoły średniej postanowiła zdawać na Akademię Muzyczną w Katowicach do klasy wokalu na wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa, jednak nie dostała się. Po tym niepowodzeniu złożyła papiery do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, kierując się tym, że istnieje w niej klasa wokalno-estradowa.

Swoją karierę rozpoczynała jako piosenkarka. W 1998 roku wzięła udział w programie rozrykowym "Szansa na sukces", który wygrała  śpiewając piosenkę „Między ciszą a ciszą” Grzegorza Turnaua. W 2001 nagrała album studyjny z kolędami[1]. W 2002 brała udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu Idol, jednak nie dostała się do stawki finałowej[1]. Kilka lat później Kulig zaczęła spełniać się jako aktorka. Swoją przygodę rozpoczynała na deskach teatru w Krakowie, szybko jednak stanęła przed kamerą i zaczęła grać w filmach.

AKTORSTWO

Joanna Kulig ukończyła PWST w Krakowie. Od 2007 do 2008 roku współpracowała z Teatrem Starym w Krakowie, jednak zrezygnowała z pracy w nim. Jej największym marzeniem było występowanie przed kamerą, zaczęła więc na własną rękę dzwonić do reżyserów odpowiedzialnych za kompletowanie obsady i umawiać się z nimi na spotkania. Na dużym ekranie pierwszy raz pojawiła się w debiutanckim filmie Grzegorza Packa "Środa czwartek rano". Za tę rolę otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut  aktorski na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę za debiut aktorski w głównej roli kobiecej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W roku 2009 otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji "Dwa Teatry" w spektaklu TV "Doktor Halina" w reż. Marcina Wrony. Pierwszym przełomem był rok 2010. Zagrała w filmie "Milion dolarów" razem z Jakubem Gierszałem. W 2011 roku oglądaliśmy ją w filmie "Kobieta z piątej dzielnicy", gdzie grała obok Ethana Hawka i Kristin Scott Thomas oraz w obrazie "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej. To właśnie rola Alicji w "Sponsoringu", w którym występowała obok Juliette Binoche, była prawdziwym punktem zwrotnym w karierze młodej aktorki. Od tej pory Kulig zagrała w filmach: "Ida" (2013), "Nieulotne" (2013), serialu "O mnie się nie martw", "Warsaw by night" (2014), "Facet (nie)potrzebny od zaraz" (2014), "Disco polo" (2015), "Niewinne" (2016). Szerokiej publiczności dała się natomiast poznać jako gwiazda, bijącego rekordy popularności, serialu TVP "O mnie się nie martw”. Teraz Joanna jest jedną z faworytek do zdobycia Oscara za rolę w filmie „Zimna wojna”.
Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018