Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

10 NAJLEPSZYCH FILMÓW O MUZYKACH, CZĘŚĆ 2

Druga część zestawienia najlepszych filmów o muzykach.


 „I'm Not There. Gdzie indziej jestem” (2007), reż. Todd Haynes

Film poświęcony został życiu i twórczości Boba Dylana. Reżyser postanowił złożyć hołd artyście. Jednak zamiast zrekonstruować jego historię w konwencjonalny sposób, doszedł do wniosku, że życiowymi doświadczeniami Dylana można obdzielić kilka różnych postaci. Każdy z 6 głównych bohaterów "I'm not there. Gdzie indziej jestem" nawiązuje do osób i wydarzeń, które w znaczący sposób wpłynęły na twórczość i koleje losu Dylana.

„I'm Not There. Gdzie indziej jestem” (2007), reż. Todd Haynes


"Get on Up" (2014), reż. Tate Taylor

Opowieść o jednym z najwspanialszych muzyków soulowych, Jamesie Brownie. Pomimo biedy i przeciwności losu postanowił on walczyć o swoje marzenia, co przyniosło mu wielką sławę. W głównej roli znakomity Chadwick Boseman, któremy towarzyszą takie gwiazdy jak Viola Davis, Dan Aykroyd, Taraji P. Henson czy Octavia Spencer.

"Get on Up" (2014), reż. Tate Taylor


"Skazany na bluesa" (2005), reż. Jan Kidawa-Błoński

Biografia legendarnego wokalisty formacji Dżem - Ryszarda Riedla.  Film opowiada o jego miłości do muzyki i trudnej walce z nałogiem. Odtwórcą głównej roli jest Tomasz Kot. Film w 2005 na FPFF w Gdyni zdobył trzy nagrody (kostiumy, Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego filmu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za najlepszy debiut dla Tomasza Kota).


"Skazany na bluesa" (2005), reż. Jan Kidawa-Błoński
"Control" (2007), reż. Anton Corbijn

Znakomite dzieło filmowe opowiadające o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty legendarnego zespołu rockowego Joy Division. Reżyser przeniósł do filmu ascetyczną formę teledysku. Czarnobiałe kadry udają dokument, a ich stylistyka doskonale komponuje się z postpunkową muzyką zespołu z Manchesteru. Jednak oryginalnych nagrań koncertów, prób czy sesji nagraniowych Joy Division nie ma prawie w ogóle. Corbijn odtworzył je z dużym pietyzmem. To, co słyszymy w filmie grają aktorzy. Rekonstrukcja występu zespołu w hali targowej w Manchesterze, podczas którego można usłyszeć takie utwory, jak "Transmission" i "She's Lost Control" to atrakcja sama w sobie, niezależnie od fabuły.

"Control" (2007), reż. Anton Corbijn

"Ray" (2004), reż. Taylor Hackford

 Ray Charles jest jedną z ikon bluesa, soulu i jazzu. Obraz poświęcony życiu Raya Charlesa, niewidomego wokalisty i pianisty, który ukształtował rhythm and bluesa. Do dziś uważany jest on za jednego z największych jazzowych muzyków na świecie.To pierwsza kinowa biografia legendy amerykańskiej muzyki rozrywkowej.  W roli głównej wystąpił Jamie Foxx, którego gra została w 2005 roku nagrodzona Oscarem.

"Ray" (2004), reż. Taylor Hackford


ZOBACZ TAKŻE: 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW O MUZYKACH, CZĘŚĆ 1

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018