Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Oscary 2018: "Tamte dni, tamte noce" reż. Luca Guadagnino - krótka notka


Melodramat Luki Guadagnino to festiwalowe objawienie ostatnich miesięcy. Doskonały jako zapis własnych przeżyć, niekoniecznie ciekawy dla głodnego zaskoczeń i zwrotów akcji widza. Scenariusz Jamesa Ivorego w ujęciu Sycylijczyka Luca Guadagnino to jednak klasyczny gejowski romans, na dodatek banalny i niezwykle przewidywalny.

kadr z filmu "Tamte dni, tamte noce", mat. prasowe
Nastolatek Elio spędza wakacje we Włoszech, czytając i grając na pianinie. Jego ojca, uniwersyteckiego profesora, odwiedza pracujący nad doktoratem stypendysta, Amerykanin Oliver. Elio musi oddać gościowi swój własny pokój, jest więc do niego początkowo uprzedzony, uważa go za uzurpatora i aroganta. Ten stosunek z czasem ulega zmianie, pojawia się fascynacja mężczyzną, która przybiera na sile. W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. To lato zapamiętają na zawsze.


Luca Guadagnino  ma na swoim koncie reżyserię filmu „Nienasyceni” oraz „Jestem miłością”. O swoim najnowszym filmie "Tamte dni, tamte noce", mówi jak o pewnym zamknięciu trylogii jego filmów o pożądaniu.

Scenariusz "Tamtych dni, tamtych nocy" oparty jest na uznanej przez krytyków i publiczność powieści André Acimana, a napisał go sam James Ivory. Kiedy książka ukazała się na rynku (w roku 2007), z miejsca okrzyknięto ją mianem „współczesnej klasyki” w dziedzinie książek opowiadających o pierwszej miłości.

W rolach głównych zobaczymy międzynarodową obsadę, m.in. Armie Hammera, Timothée Chalameta, Michaela Stuhlbarga i Amirę Casar.

OCENA


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018