Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Oscary 2018: "Lady Bird", reż. G. Gerwig - krótka notka

"Lady Bird" to laureat dwóch Złotych Globów – dla najlepszego filmu (komedia/musical) oraz dla najlepszej aktorki (Saoirse Ronan). Film dostał też 5 nominacji do Oscara! Jest to o tyle zaskakujące, iż film nie zaskakuje ani formą, ani treścią.
 

„Lady Bird” to zderzenie humoru i patosu, które przenikają się w relacji dwóch silnych kobiet – matki i jej dorastającej córki. Christine „Lady Bird” McPherson (Saoirse Ronan) ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce (Laurie Metcalf). Kobiecie silnej, wyrazistej o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Warto wspomnieć, że bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, bowiem niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

„Lady Bird” to portret Ameryki początku lat dwutysięcznych. Nielukrowana wizja relacji międzyludzkich, które kształtują nas na resztę życia. Film – jako pierwszy w historii – zdobył 100 proc. pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes i stał się międzynarodową sensacją. Szczerze mówiąc, jesteśmy tym faktem bardzo zaskoczeni.

Wynika to chyba z oczekiwań jakie stawiamy kinematografii. "Lady Bird" swym klimatem przypomina film "Boyhood".  Oba obrazy realistycznie, niespiesznie i bez fajerwerków opowiadają fragment historii. O ile sposób realizacji i forma filmu Linklatera stanowi ciekawostkę i nadaj obrazowi nowy wymiar, tak wizja Grety Gerwig po prostu nas zawiodła.

OCENA

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018