Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Oscary 2018: "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" reż. C. Gillespie - krótka notka

Film opowiada historię Tonyi Harding, amerykańskiej łyżwiarki figurowej. W wieku 21 lat jako pierwsza w historii amerykanka wykonała potrójny axel. Była niezwykle utalentowana, a swoje umiejętności na lodzie szlifowała od 3 roku życia. Była także jedną z największych pretendentek do olimpijskich medali, ale słynęła z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań.  Mimo niezwykłego daru świat sportu bardziej zapamiętał ją jako zleceniodawczynię zamachu na rywalkę z tafli Nancy Kerrigan, a nie dwukrotną  mistrzynię Stanów Zjednoczonych.

Margot Robbie jako Tonya Harding
 "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" koncentruje się na biografii łyżwiarki figurowej Tonyi Harding. Nie jest to jednak klasyczna, choć linearna opowieść biograficzna. Reżyser Craig Gillespie postawił na ciekawą formę narracji, przez co film wygląda na fabularyzowany dokument niż na fabułę. Kanwa opowieści to odegrane przez głównych bohaterów wywiady, w których z perspektywy kilkunastu lat historia zostaje odtworzona na nowo. Całość uzupełniona jest klasycznymi scenami oraz kadrami, w którym bohaterowie "puszczają oczko" do widza.  

 Myślę, że najlepiej nasz projekt podsumowuje plansza, która zostaje wyświetlona na początku filmu. Według niej jest to opowieść „oparta na pozbawionych ironii, wzajemnie sobie zaprzeczających i stuprocentowo prawdziwych wywiadach z Tonyą Harding i Jeffem Gilloolym”. Ta plansza bardzo dobrze zapowiada nietypową strukturę filmu – nietypową, ponieważ całość została oparta na wywiadach, które tworzą dwa zupełnie odmienne obrazy tego, co się stało. Steven oparł swój scenariusz na wypowiedziach Tonyi i Jeffa, nadał mu w ten sposób strukturę i rytm - wspomina aktorka i producentka Margot Robbie
Margot Robbie jako Tonya Harding | Tonya Harding


Dzięki rewelacyjnemu montażowi (nominacja do Oscara 2018 w tej kategorii) film ogląda się bardzo płynnie, a przejścia czasowe przechodzą niezwykle zgrabnie i bezboleśnie. Strona techniczna filmu jest naprawdę niezwykle precyzyjna i dopracowana, tak jak role Margott Robbie i Allison Janney.

Margot Robbie jako Tonya Harding | Tonya Harding


Obie aktorki zasłużenie zostały nominowane do Amerykańskiej Nagrody Filmowej w  kategorii aktorka pierwszoplanowa oraz aktorka drugoplanowa. Kreacja Margott Robbie różni się od tych, które do tej pory znajdowały się w dorobku gwiazdy ( "Wilk z Wall Streeet", "Big Short"). Do roli Tonyi, Margot została niezwykle oszpecona, ale jej wizerunek oddaje klimat lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Stworzenie roli Harding nie opierało się jednak na samej charakteryzacji. Robbie poświęciła wiele godzin na to, by w pełni stać się Tonyą – ze wszystkimi jej gestami, sposobem mówienia i manierami. Na szczęście materiałów nie brakowało. Jak wspomina Robbie:

Istnieje mnóstwo wspaniałych materiałów o Tonyi, część z nich można znaleźć bez większego problemu w internecie. Nie tylko tych z przebiegu procesu sądowego. Powstał także bardzo ciekawy dokument o niej, gdy miała 15 lat, nie wspominając już nawet o fascynującym dokumencie należącym do serii „30 for 30” ESPN. Z aktorskiego punktu widzenia wszystkie te materiały były nieocenionym wsparciem. Nie mogłabym wyobrazić sobie lepszego wglądu w świat Tonyi – mogłam podejrzeć, jak mówi, jak się porusza, jak gestykuluje, przeanalizować jej manieryzmy itp. Spędziłam również wiele godzin na samym tylko słuchaniu jej wypowiedzi. Zdarzało się, że wypowiadałam w trakcie zdjęć zdania, których nie było w scenariuszu, ale które później trafiły do gotowego filmu. „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” zawiera mnóstwo takich detali, które tworzą bardzo złożony portret Tonyi Harding. Przygotowywanie się na bazie zebranych materiałów było także pomocne w trakcie kręcenie ujęć na lodzie – byliśmy w stanie idealnie odtworzyć występy Tonyi, dosłownie krok po kroku. Nie wiem, ile godzin na planie spędziłam na ponownym oglądaniu filmów na YouTube - mówi Margot Robbie
 
Allison Janney jako LaVona Golden, mat. prasowe
W tym filmie Allison Janney udowadnia, że jest mistrzynią drugiego planu. LaVona Golden nie wyjmuje papierosa z ust nawet na lodowisku, gdzie palić nie wolno. Zaciąga się, popija whiskey, klnie i dyktuje córce, jak ma kręcić piruety. Jej kreacja w filmie "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" Allison Janney zasługuje na Oscara. 

OCENA
Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018