Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Oscary 2018: "Czwarta władza" reż. Steven Spielberg - krótka notka

"Czwarta władza" to film pokazujący jak ważne dla funkcjonowania państwa prawa jest dziennikarstwo, które nadzoruje nadużycia władzy. W rolach głównych Tom Hanks i Meryl Streep. Nowy film Stevena Spielberga w kinach w całej Polsce już od 16 lutego.

Czwarta władza / mat. promocyjne

"Czwarta władza" to historia najważniejszej publikacji amerykańskiego dziennika "The Washington Post". Dwóje wydawców - Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) wchodzą w posiadanie tajnych dokumentów, które rząd USA ukrywał przed opinią publiczną przez prawie 40 lat. Ich udostępnienie jest dziennikarskim obowiązkiem, ale również ogromnym ryzykiem - władze grożą, że zniszczą dziennikarzy i doprowadzą do zamknięcia gazety.

Kiedy dokumenty ujrzały światło dzienne, Katherine została oskarżona o szpiegostwo i kradzież. Wszyscy radzili jej, by odpuściła. Nie pomagał też fakt, że była kobietą - od swoich współpracowników słyszała, że nie powinna stać na czele gazety. A jednak dziennikarka postanowiła się nie poddawać i odmówiła zaprzestania kolejnych publikacji. Nic dziwnego, że Spielberg obsadził w tej roli Meryl Streep.

Dziś Meryl Streep jest laureatką 3 Oscarów (''Sprawa Kramerów'', '' Wybór Zofii'', ''Żelazna Dama''), pobiła też rekord w liczbie otrzymanych nominacji - ma ich na koncie aż 21 (a do Złotego Globu o 10 więcej). Aktorka od lat angażuje się w walkę z uprzedzeniami i wspiera ruchy feministyczne i organizacje LGBT, a jej emocjonujące przemówienia stają się głównym tematem każdej gali, na której się pojawi.

W obsadzie znaleźli się ponadto: Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Matthew Rhys, Bradley Whitford, Carrie Coon, Jesse Plemons, David Cross, Alison Brie, Bruce Greenwood, Tracy Letts, Michael Stuhlbarg i Zach Woods.

Za zdjęcia do ''Czwartej władzy'' odpowiada Janusz Kamiński, muzykę tradycyjnie napisał John Williams, z którym Spielberg współpracuje przy większości filmów.


OCENA


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018