Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Mistrzowie plakatu polskiego: Jakub Erol

Zaliczany do grona najwybitniejszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Plakacista, scenograf, ilustrator, malarz, urodzony w 1941 roku w Zamościu, obywatel Turcji, mieszkał i tworzył w Warszawie. Jakub Erol zmarł w czwartek 8 lutego 2018 roku.Urodził się w 1941 roku w Zamościu z matki Polki i ojca Turka. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego; szkołę ukończył w 1968 roku. Po ukończeniu grafiki na ASP wygrał konkurs na plakat z okazji setnej rocznicy urodzin Lenina.

Zajmował się plakatem, scenografia teatralną, ilustracją książkową. Jest laureatem licznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie plakatu. Stworzył blisko tysiąc plakatów filmowych, m.in do filmu Andriej Rublow w reżyserii Andrieja Tarkowskiego nagrodzonego prestiżową Nagrodą The Chicago International Film Festiwal w 1987 roku. Pięciokrotnie otrzymał nagrodę The Hollywood Reporter. Za swoją twórczość w dziedzinie plakatu zdobył także prestiżową nagrodę im. Tadeusza Trepkowskiego. Do jego słynnych dzieł należą m.in.plakaty do filmów: Gwiezdne wojny George'a Lucasa,  Amadeusz Milosa Formana, Serpico Sydneya Lumeta, Frantic Romana Polańskiego,  i  Rejs Marka Piwowskiego.

Autor portretu Człowiek Roku 1989 - Lech Wałęsa dla  El Periodico w Barcelonie w 1989. Portret ten jest przewrotnym żartem graficznym - znany obraz Czarnej Madonny z Częstochowy udekorowano znaczkiem z fotografią Lecha Wałęsy, który w klapie marynarki ma znaczek Czarnej Madonny jako Matki Boskiej, religijnej patronki lidera Solidarności.

Za swoją twórczość w dziedzinie plakatu zdobył także prestiżową nagrodę im. Tadeusza Trepkowskiego.

Jakub Erol stworzył własny styl komunikowania się z publicznością. Jak podkreślają znawcy plakatu, jego pracy opierały się na na pomyśle i abstrakcyjnym skrócie myślowym, co w połączeniu z perfekcyjną techniką składało się na niezapomniany, często zaskakujący efekt końcowy.

 

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018