Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Dzień Świstaka - co to właściwie za święto?Dzień Świstaka obchodzi się 2 lutego w USA i Kanadzie. Jak sama nazwa tego święta wskazuje, tego dnia bohaterem jest świstak amerykański (nazywany również świszczem). Jeżeli w tym dniu zwierzę zobaczy swój cień i nie wraca (tzn. jeśli poranek jest słoneczny), co sprawdza się wabiąc świstaka z norki, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście), to oznacza, że wiosna jest już blisko. TRADYCJĘ ZAPOCZĄTKOWALI NIEMCY

Dzień Świstaka to zwyczaj pochodzący z Niemiec. Wierzono wówczas, że jeśli świstak wyjrzy z norki i zobaczy swój cień w święto Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego), czeka nas jeszcze długa zima. Jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna. Ta tradycja przybyła do USA w XIX wieku i zadomowiła się tu na stałe.


ŚWISTAK TRAFNIE PRZEWIDUJE WIOSNĘ?

Od 1887 roku świstak zobaczył swój cień 98 razy, nie zobaczył 14 razy (po raz ostatni w 1999 roku); dla kilku lat nie ma danych. Jest jednak jeden zasadniczy problem. Zwierze myli się średnio raz na jeden dobrze wskazany werdykt pogodowy.  Tak też było np. w 2012 roku, gdy zapowiedział kontynuację zimy, a przecież była ona czwartą najcieplejszą w historii USA, zaś rekordowo wysokie temperatury notowano w lutym w aż 36 stanach. Była to olbrzymia wpadka świstaka.


FILM "DZIEŃ ŚWISTAKA"

Zwierzę sławę zawdzięcza popularnej komedii "Dzień świstaka" (1993 r.) z Billem Murrayem. Główny bohater filmu to reporter telewizyjny Phil Connors. Po raz piąty z rzędu musi jechać na coroczne obchody "Dnia Świstaka" w małym amerykańskim miasteczku. Po ciężkim dniu stwierdza, iż był to najgorszy dzień jego życia... Ale to dopiero początek jego problemów. Na drugi dzień rano budzi się i okazuje się, że od nowa przeżywa ten sam dzień.

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018