Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Spróbuj rozwiązać pierwszą polską krzyżówkę!

31 stycznia 1925 na łamach "Kuriera Warszawskiego" ukazała się pierwsza polska krzyżówka. Można było znaleźć ją w dziale zadań redagowanym przez autora licznych szarad, Karola Hoffmana. 

Kurjer Warszawski (wydanie wieczorne), 1925, nr 31

Pierwsza polska krzyżówka opublikowana została anonimowo jako "łamigłówka krzyżowa". Redakcja ufundowała 5 nagród dla osób, które nadeślą poprawne rozwiązanie. W tydzień po tym krzyżówkę autorstwa Kazimierza Makarczyka załączono do warszawskiego tygodnika "Ilustracja". To ten szachista właśnie jako pierwszy podał nazwę "krzyżówka" będącą tłumaczeniem angielskiego wyrażenia "cross word puzzle". Wkrótce krzyżówki zaczęły publikować kolejne polskie gazety.

Kurjer Warszawski (wydanie wieczorne), 1925, nr 31
Początki tej nowej zabawy sięgają 1913 roku, kiedy to na łamach amerykańskiego dziennika "New York World" Arthur Wynne opublikował pierwszą krzyżówkę. Po wojnie moda na rozwiązywanie krzyżówek przekroczyła ocean. Natomiast najbardziej znaczący dla rozwoju krzyżówkowego szału był rok 1924. Wówczas to początkujące wydawnictwo z Nowego Jorku — Simon&Schuster — wydało swoją pierwszą publikację: The Cross Word Puzzle Book. Był to zbiór różnych krzyżówek w postaci grubej książki z dołączonym na sznurku długopisem. Publikacja odniosła światowy sukces i zapewniła wydawnictwu finansową stabilizację. Dziś Simon&Schuster to jedno z największych wydawnictw na świecie.
Pierwsza krzyżówka na świecie zamieszczona w niedzielnym dodatku "Fun" ("Zabawa") do "New York World" z dnia 21 grudnia 1913 r.

Po roku 1924 krzyżówkowa gorączka dotarła nad Wisłę. Widać szybko zaraziła polskich czytelników, bo już w 1926 w Warszawie zaczął wychodzić tygodnik Labirynt, zbierający różnego rodzaju szarady umysłowe, rebusy i krzyżówki.
Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018