Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Najbardziej ekskluzywny dom mody w Warszawie w okresie międzywojennym


 Specjalnością Domu Mody Bogusław Herse było szycie sukni i okryć na wzór paryskich domów mody. Ubierali się tu ziemianie, arystokracja, gwiazdy filmu czy teatru: choćby aktorka, piosenkarka i śpiewaczka operowa Tola Mankiewiczówna, Hanka Ordonówna - piosenkarka, tancerka, aktorka, Stefania Grodzieńska - aktorka i pisarka czy też Zofia Batycka - miss Polonia 1930 roku.

Druk reklamowy Domu Mody Bogusław Herse, cyfrowe zbiory Muzeum Narodowego

 Warszawianki dostawały wypieków na sam dźwięk nazwiska „Herse” i chyba nie było takiej która nie marzyłaby o sukni z domu przy Marszałkowskiej. Oto relacja z ówczesnej prasy – pełna zachwytu nad wystrojem salonu oraz strojami:
 
W świeżo urządzonych salonach p. Hersego, które robią wrażenie prywatnych apartamentów pałacowych. Wchodzimy jeszcze za dnia, wysokie okna o białych zasłonach rzucają dyskretne światło. Sala już pełna, panie zajęły miejsca. Małe stoliczki, fotele i krzesła tworzą compartiments. Wrażenie rautu w doborowem towarzystwie. Zaczyna się ściemniać. Naraz uderza fala światła, iskrzą się kryształy, świecą drogie materje i złocenia, sala odbija się w wysokich lustrach. Rozpooczyna się pochód uroczych „manekinów”. Bardzo liczne modele, od najwykwintniejszych, bogatych futer i wspaniałych toalet balowych, do strojów skromniejszych, na wszystkie gusta, i dla każdego dostępne. (…)
 
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl
źródło: polona.pl

 ZAŁOŻYCIELE

Historia rodzinnej firmy HERSE sięga roku 1868, w którym dwaj poznaniacy, Bogusław Maciej Herse (1839 - 1880) i Władysław Jerzykiewicz, otworzyli w Warszawie sklep. Swoją działalność zaczynali przy ul. Senatorskiej 10 pod nazwą Handel Koronek i Towarów Białych oraz Magazyn Mód Bogusław Herse.

Druk reklamowy sklepu Bogusław Herse przy Senatorskiej 10

Z czasem przenieśli się do nowej i okazałej siedziby przy Marszałkowskiej róg Erywańskiej (obecnie Kredytowa). Po śmierci Bogusława kierownictwo firmy objął jego brat Adam Herse (1850–1915), wielki społecznik, łożący znaczne kwoty na cele społeczne i dobroczynne.


Siedziba Domu Mody Bogusława Hersego przy ul. Marszałkowskiej 150, zdjęcie z 1899 roku

SIEDZIBA

Autorem projektu luksusowej kamienicy był architekt warszawski Józef Huss, znany chociażby z Kamienicy pod Gryfami na warszawskim pl. Trzech Krzyży. Czteropiętrowy budynek w stylu secesyjnym powstał w 1899 roku. Posiadał trzy elewacje: od strony ul. Marszałkowskiej, Kredytowej i pl. Dąbrowskiego. Miał cztery wieżyczki, windy, własną elektrownię i wówczas luksus - centralne ogrzewanie. Sprzedaż odbywała się na parterze i I piętrze, II zajmowali właściciele, III wynajmowano lokatorom, zaś na IV szyto odzież. W 1926 budynek został znacznie uszkodzony przez pożar. W 1936 roku przedsiębiorstwo przestało szyć ubrania. Pod koniec lat międzywojennych w gmachu mieściła się m.in. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa.
Wielki, wspaniały gmach kilkupiętrowy, z wieżycami na rogach ulic, stał na przestroni ul. Marszałkowskiej 150, gdzie była sień wejściowa i schody marmurowe, pokryte wzorzystym dywanem i winda wiodąca do innych prywatnych lokali. Dalej ciągnął się budynek wzdłuż ul. Kredytowej i pl. Dąbrowskiego, brama i druga klatka schodowa, frontowa z marmurowymi schodami.....wszystkie okna o wielkich szybach to okna wystawowe wokół całego domu. - Opis Domu Mody z pamiętników Krystyny Machlejd wydanych pod tytułem "Saga Ulrichowsko-Machlejdowska.
WNĘTRZE

Dom mody "Bogusław Herse", ul. Marszałkowska 150 - wnętrze z mahoniowymi szafami. (Źródło: nac.gov.pl)
 
Przymierzalnia u Hersego (Źródło: Bogusław Herse 1899 - folder reklamowy, str. 18)
Pracownia na trzecim piętrze domu mody "B. Herse" (Źródło: Bogusław Herse 1899 - folder reklamowy, str. 19)

zdjęcie z katalogu firmy z 1899 r.
Wewnętrze wspaniałe, szerokie schody - gdzie balustrada była z seledynowych majolikowych filarków, a schody same pokryte tak puszystym dywanem, że nogi się gubiły - rozwidlone wiodły na pierwsze piętro, a tam filary podtrzymujące dawały przestrzeń wielką. Ścian nie było zupełnie. I znów: dywany, wazony i antyczne komódki, stare zegary i politurowane stoły, na których piętrzyły się rozrzucone modne tiule i jedwabie - cytat z "Sagi Ulrichowsko-Machlejdowskiej" Krystyny Machlejd.       


TŁO FILMU FABULARNEGO

W Domu Mody Bogusław Herse toczy się akcja przedwojennej komedii "Jego ekscelencja subiekt" z z Eugeniuszem Bodo i Iną Benitą w rolach głównych. Bodo gra Jerzego, uwielbianego przez klientki subiekta w tym ekskluzywnym domu mody. W komedii zagrały nie tylko wnętrza kamienicy przy Marszałkowskiej, ale także ubrania Hersego.

kadr z filmu "Jego ekscelencja subiekt", 1933 rok

kadr z filmu "Jego ekscelencja subiekt", 1933 rok

kadr z filmu "Jego ekscelencja subiekt", 1933 rok

kadr z filmu "Jego ekscelencja subiekt", 1933 rok

kadr z filmu "Jego ekscelencja subiekt", 1933 rok

kadr z filmu "Jego ekscelencja subiekt", 1933 rok

Oto jak Bodo czyli filmowy Jurek Czerwoński zachwala towar Hersego (muzyka H. Wars, słowa K.Tom):

Ten krawat w grochy, i te pończochy,
ten pulowerek jasnobeż,
i strój sportowy już jest gotowy
przystępna cena, więc bierz.

A tu mam znów piżamę lila
gdy przyjdzie chwila na jakieś słodkie sam na sam.
W takiej piżamie do gustu damie,
przypadnie nawet zwykły cham.

Te chusteczki w paseczki
jedwabne i zwykłe
di dą di du du du
dla amanta, galanta
gdy z lubą ma spotkać się swą
ooo, di di du du.

A tu mam też dla męża pani prezencik tani
kamizeleczka lub ten pas.
Fasonik nowy przeciwgrypowy,
dla starszych panów coś w sam raz.KONIEC DZIAŁALNOŚCI

Choć Dom Mody Bogusław Herse pozostawał synonimem luksusu, dobrego smaku i wyglądu a la polonaise, w 1933 roku nawet popularny film nie mógł obronić marki przed kryzysem. Dom Mody mocno ucierpiał – po dwóch pożarach, nękany kryzysem gospodarczym i strajkami pracowników, stawał się coraz mniej dochodowy. W 1936 roku Bogdan Władysław Herse, syn założyciela, zamknął dom mody i sprzedał kamienicę.
Kamienica Hersego została spalona w sierpniu 1944 roku i większość kolekcji, dokumentów czy wzorników przepadła. Dziś odtwarzamy je głównie ze zdjęć i mikrofilmów.
 
Pożar gmachu firmy Bogusława Hersego w Warszawie. Sierpień 1933 r. (Źródło: nac.gov.pl)


WSPÓŁCZESNA KONTYNUACJA

Obecnie marka Herse to linia ekskluzywnych akcesoriów, od krawatów, po jedwabne szale dla kobiet. Kupić je można już nie w luksusowym kiedyś sklepie przy Marszałkowkiej czy Senatorskiej, ale w internecie oraz kilku sklepach stacjonarnych w Warszawie. Spadkobiercy tradycji Herse podkreślają, że mają na celu utrzymanie wysokiej jakości produktów. 

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018