Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

"Król polki" Netflixa: Rozśpiewany oszust z polski


Hollywood sięgnęło po polskiego bohatera! To nie zdarza się często. Sukces! Niestety, powodów do dumy raczej nie ma.  Jan Lewan, czyli tytułowy Król Polki, to krętacz, zarabiający na życie jako muzyk pokroju disco-polo, właściciel sklepu z pamiątkami z Polski i dostawca pizzy z pobliskiego baru. Jan Lewan pokłada nadzieję i mocno wierzy w spełnienie się jego amerykańskiego snu. Marzenie się nie spełnia, a zdeterminowany Polak w zamian dostaje tylko gorzką nauczkę.PRAWDZIWA HISTORIA

Komedia oparta jest na prawdziwej historii Jana „Lewana” Lewandowskiego, który urodził się w 1941 roku w Bydgoszczy. Przyszły król polki od najmłodszych lat interesował się śpiewaniem. 
Muzyka była całym jego życiem - wspominała w dokumencie "Człowiek, który chciał zostać królem polki" była już żona Lewana, Rhonda. 
Właśnie ze śpiewaniem ambitny Polak postanowił związać swoje życie. Lewandowski uznał jednak, że w komunistycznym kraju jego kariera nigdy nie rozwinie się tak, jakby sobie tego życzył. Przy nadążającej się sposobności, a taka zdarzyła się na początku lat 70., Lewandowski uciekł z kraju. 
To było jego największym marzeniem. Myślał, że ktoś się do niego zgłosi i że wystąpi w telewizji - mówił jego były kolega, Pete Chacho.
Jan Lewandowski Fragment z koncertu artystów zagranicznej estrady w 1968 roku

Polak najpierw mieszkał w Kanadzie, a następnie przedostał się do Stanów Zjednoczonych. W połowie lat 90. Jan Lewan, król polki z Pensylwanii, rzutki biznesmen i znajomy Jana Pawła II, świętował nominację do nagrody Grammy. Dekadę później walczył o życie, gdy w więzieniu o zaostrzonym rygorze skazany z celi podciął mu gardło.

Jan "Lewan" Lewandowski w trakcie jednego z koncertów
 
POLSKIE AKCENTY

Polskich elementów w filmie jest sporo. Na ścianie gabinetu Jana Lewana wisi obowiązkowo portret Jana Pawła II,  pojawia się także baner wzorujący się na charakterystycznym napisie "Solidarności", czerwone koszulki z godłem Polski. Słychać polskie utwory, bohaterowie piją polską wódkę.  Niestety polskość bohatera kończy się na jego „januszowatości” i silnym stereotypie Polaka na emigracji.OBSADA

Obok Jacka Blacka w tytułowej roli na ekranie pojawia się Jenny Slate w roli Marli, żony Lewana. W pozostałych rolach zobaczymy Jacki Weaver, Jasona Schwartzmanna czy Vanessę Bayer. Autorami scenariusza jest duet odpowiedzialny za Potwory kontra Obcy – Wallace Wolodarsky i Maya Forbes, która jest także reżyserem produkcji. Komedia miała swoją premierę na zeszłorocznym Sundance Film Festival. Film na platformie Netflix'a można oglądać od 12 stycznia.


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018