Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Sławomir Mrożek w skrócie


Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Sławomir Mrożek to twórca wyjątkowo wszechstronny, swobodnie poruszający się w rozmaitych formach wypowiedzi.

Wielokrotnie podkreślano niesłychaną, niemal niepojętą i trudną do ogarnięcia skalę jego twórczych możliwości. Bo to i rysunki, którym pozostał wierny chyba najdłużej; i groteskowo-filozofująca proza, jeden z całkiem osobnych szczytów powojennej literatury, nie tylko opowiadania, ale i dwie niewielkie zabawne powieści; i dramaty, najsłynniejsza część dorobku; i scenariusze filmowe, z których dwa zrealizował sam jako reżyser; i publicystyka eseistyczno-felietonowa najwyższej znów próby, i nawet różne błahostki, zabawki literackie, jak głośne w stanie wojennym 'Donosy', wydane potem w Londynie w 1983. Natomiast rok 2004 to odkrycie Mrożka epistolografa. Listy do Jana Błońskiego i kilka lat później opublikowana korespondencja z Wojciechem Skalmowskim to 'literatura pocztowa' o nieprzepłaconej wartości intelektualnej i pisarskiej. (...) Wszystko razem składa się na niezwykły doprawdy portret autorski. - Tadeusz Nyczek

Rysownik

 Zadebiutował w 1950 jako rysownik, od 1953 publikował cykle rysunków w "Przekroju". Na łamach różnych czasopism od 1956 do 1960 roku wykpiwał stereotypy i nonsensy codziennego życia w PRL-u w "Postępowcu", swojej słynnej rubryce tekstowo-rysunkowej. Temu rodzaju swojej twórczości był wierny najdłużej.


Prozaik

 Rok 1953 to debiut Mrożka-prozaika. Ukazały się wówczas dwa zbiory jego satyrycznych opowiadań: "Opowiadania z Trzmielowej Góry" w warszawskim Czytelniku i "Półpancerze praktyczne" w krakowskim Wydawnictwie Literackim.  Najbardziej znane opowiadania Mrożka to "Słoń", "Wesele w Atomicach"oraz "Półpancerze praktyczne". W 1956 roku Mrożek opublikował pierwszą ze swoich powieści, "Maleńkie lato", w roku 1961 drugą i ostatnią - "Ucieczka na południe".


Dramaturg

 Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i zagranicą polski dramaturg współczesny. Zadebiutował jako dramaturg komedią "Policja" w 1958 roku. Ta sztuka wystawiona przez warszawski Teatr Dramatyczny w 1958 r.  przyniosła debiutującemu dramaturgowi błyskotliwy sukces. Jego kolejne sztuki również zdobywały olbrzymie powodzenie. Mrożek posługiwał się groteską, absurdalnym przejaskrawieniem, satyrą i parodią, nieodmiennie przy tym zachowując talent komiczny. Jednocześnie zawierał w swych dziełach treści, pozwalające klasyfikować je jako przypowieści, moralitety czy powiastki filozoficzne. Do dziś triumfy na scenach całego świata święcą najpopularniejsze dramaty Mrożka "Tango" oraz "Emigranci""Miłość na Krymie".


Autor scenariuszy 

 Spod pióra Mrożka wyszły trzy scenariusze filmowe. "Wyspa róż" (1975), "Amor", (1978) oraz "Powrót" (1994). Pierwszy z nich został wyreżyserowany przez Jana Jakuba Kolskiego pozostałe były próbami reżyserskimi samego Mrożka.


Reżyser filmowy  

"Amor" to debiut reżyserski Sławomira Mrożka. Na planie współpracował z doświadczonym operatorem Jerzym Lipmanem. W związku z tym, że Mrożek w dziedzinie reżyserii filmowej nie miał ani fachowej wiedzy, ani odpowiedniego przygotowania współtwórcą obrazu stał się właśnie Jerzy Lipman. Przy drugim i zarazem ostatnim filmie Mrożka "Powrót" pracował znany operator Witold Sobociński. Mimo długoletniej znajomości, panowie po zrealizowaniu tego filmu rozstali się całkowicie. Obie produkcje zrobione w Niemczech są w Polsce nie do zdobycia. Stacja telewizyjna, na której zlecenie zrealizowane były obrazy przestała istnieć, a kopie są trudne do ściągnięcia z Niemiec.

Emigrant

Urodził się 29 czerwca 1930 w Borzęcinie, zmarł 15 sierpnia 2013 w Nicei. Mieszkał w Paryżu, USA, Niemczech, Meksyku, w roku 1996 wrócił do Polski, do Krakowa. W roku 2008 ponownie wyemigrował z Polski i zamieszkał w Nicei we Francji. 

Mąż
  
Maria Obremba, pierwsza żona Sławomira Mrożka była zdolną malarką, związaną z katowicką awangardą zwaną grupą St-53. Pobrali się w listopadzie 1959 roku. Uważano ich za małżeństwo niemal doskonałe, ale zdziwienie wzbudzał fakt, że Maria praktycznie nie udzielała się towarzysko. Na wszystkie spotkania Mrożek chodził samotnie, a niektórzy z jego znajomych nie wiedzieli nawet, jak wygląda jego żona.
Susana Osorio była młodsza od Mrożka o 22 lata okazało się jednak, że są dla siebie stworzeni. Susana i Sławomir pobrali się w Paryżu w październiku 1987 roku. Nie urządzili hucznego wesela, tylko uroczysty obiad, na który zaprosili 20 najbliższych przyjaciół. Sławomir nigdy nie żałował swojej decyzji, a Susana szybko stała się dla niego osobą niezastąpioną.

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018