Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Max Glauer najsłynniejszy fotograf przedwojennego Oppeln

150 lat temu urodził się znakomity fotograf Max Glauer. To jeden z najsłynniejszych fotografów z przedwojennego Oppeln. W mieście pojawił się pod koniec XIX wieku. Jego atelier i dom znajdowały się w przepięknej kamienicy przy ulicy Krakowskiej.
 


Pochodził z protestanckiej rodziny Glauerów, osiadłej we Wrocławiu. Dzieciństwo spędził w Pokoju, a od 1894 zamieszkał w Opolu na Krakauerstrasse 34a (dzisiejsza ulica Krakowska; dom już nie istnieje) i otworzył zakład fotograficzny. Przy ulicy Krakowskiej w Opolu prowadził znany zakład fotograficzny, oferujący mieszkańcom miasta i okolic cały wachlarz usług. Wizytówką zakładu stały się portrety, a kunszt ich wykonania już wkrótce zdobył szerokie uznanie.

Szybko zdobył sobie uznanie zarówno wśród Opolan, jak i wśród arystokracji Cesarstwa Niemieckiego. W 1912 król Wirtembergii Wilhelm II Wirtemberski, który był właścicielem Pokoju, mianował Glauera nadwornym fotografem. Przez kilka lat fotografował on koronowane głowy, również cesarza Wilhelma II, kiedy ten odwiedził Mosznę. W późniejszych latach sportretował m.in. feldmarszałka Hindenburga, a w 1933 Adolfa Hitlera.

Wynikiem popularności artysty były liczne zlecenia znanych osobistości, nagrody na wielu wystawach krajowych i zagranicznych oraz otrzymanie w 1912 roku tytułu nadwornego fotografa. Artysta nie ograniczał się do pracy w atelier. Często podróżował po Śląsku na rowerze, a później samochodem. Interesowały go śląskie wsie i ich mieszkańcy. Do dziś w niektórych śląskich domach można znaleźć zdjęcia zrobione w jego zakładzie. Fotografował wszystko, co tylko uznał za ciekawe i godne uwiecznienia. Był autorem zdjęć nastrojowych wiejskich pejzaży, zabytków architektury świeckiej i sakralnej oraz fotografii wielu tak zwanych typów ludzkich. Prace te ilustrowały dziesiątki przedwojennych książek i czasopism.

W 1926 Glauer postanowił przebudować swój opolski dom - powierzył to zadanie znanemu wrocławskiemu architektowi Heinrichowi Lauterbachowi. Dom stał się miejscem spotkań opolskiej elity intelektualnej i artystycznej, bywali tam politycy, odbywały się spotkania Opolskiej Gminy Eichendorffa. Często odbywały się tam wystawy dzieł sztuki.

Oprócz fotografii Glauer wydał również opowiadania z czasów młodości w Pokoju, publikowane w Oppelner Heimatkalender w 1934.
Grób artysty znajdował się na cmentarzu przy Breslauerstrasse (ulica Wrocławska), lecz nie przetrwał do dzisiejszych czasów.
Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018