Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Współczesny świat jak z Incepcji

Świat z filmu "Incepcja" Christophera Nolana w obiektywie Aydına Büyüktaşa! Zakrzywiona czasoprzestrzeń współczesnego świata powstaje przy zastosowaniu techniki kolażu.To niecodzienny projekt tureckiego fotografa Aydına Büyüktaşa. Autor w niemal perfekcyjny sposób posługuje się przestrzenią i wymiarowością tworząc przy tym fotografie, które rodzą pytania i pozostawiają widza z bez odpowiedzi. Są przy tym niezapomnianym obrazem miejsc, obok których przeszlibyśmy obojętnie. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą drona i złożone w programie komputerowym. Skojarzenia z „Incepcją”, a może z „Interstellar” są słuszne.  Chociaż główną inspiracją była książka XIX-wiecznego pisarza Edwina Abbota - “Flatlandia, czyli kraina płaszczaków”. Praca uznawana jest za wstęp do rozważań nad kwestią wymiarów i ich postrzegania. Büyüktaşa ukazuje zupełnie nową formę miejskiej przestrzeni. 

We wstępnej fazie chciałem, by każde ze zdjęć składało się na analogowy kolaż. W programie bardzo starannie wykonałem trójwymiarowy projekt miasta. Dzięki temu mogłem zobaczyć w jakich miejscach dokładnie porozstawiać kamery. Planowanie, projektowanie oraz wygładzanie wszelkich krzywizn, a także sam proces przetwarzania zajęły dwa miesiące. Niemniej jednak zyskałem szczegółowy wgląd w cały projekt.

Aydın Büyüktaş to turecki fotograf, który urodził się w 1972 roku w Ankarze. Ukończył studia na kierunku turystyka, jednak szybko doszedł do wniosku, że nie jest to jego pasją. W 2000 roku przeprowadził się do Istambułu, gdzie wziął udział w wielu realizacjach reklamowych i filmowych. Pracował między innymi dla Sinefek oraz Makinefx. To właśnie w tych firmach rozwinął się w dziedzinach efektów specjalnych, projektowania trójwymiarowego i fotografii. Od 2012 roku jest studentem Akademii Sztuk Pięknych Mimar Sinan, w której to zgłębia tajniki fotografii. 


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018