Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Sokołowsko - Perła Dolnego Śląska

zdj. archiwum autorki

W Sokołowsku czas płynie swobodniej. Od świeżego powietrza kręci się w głowie. Po parku przechadzają się sarny, nocą można posłuchać ryku jeleni. Leśne ścieżki przykryte śniegiem odstraszają od spaceru w góry, ale zdarzają się miłośnicy wspinaczki, którzy się nie poddają. 
Mijamy sanatorium, na ulicach nic się nie dzieje. Nie ma szalonych performerów, ale w opuszczonym zamku wiszą jeszcze zasłony po instalacji dźwiękowej Olivii Block, a nad sadzawką ostał się Punkt Obserwacyjny Zmian w Sztuce.

archiwum autorki
Czarodziejska Góra

Słynne szwajcarskie sanatorium Davos zostało zbudowane na wzór sokołowskiego Grunwaldu. Dr Brehmer w 1855 roku otworzył uzdrowisko dla gruźlików, których leczył nowatorską wtedy metodą klimatyczno - dietetyczną. Dr Brehmer współpracował ściśle z profesorem Alfredem Sokołowskim, na cześć którego małe miasteczko w 1945 roku otrzymało nazwę. 
Plotka głosi, że to właśnie Sokołowsko, a nie Davos, było miejscem akcji powieści Tomasza Manna "Czarodziejska Góra". Przechadzając się małymi uliczkami wiem, dlaczego. W tym miejscu chce się oddychać i palić. Świeże powietrze odurza, zaprasza do leżakowania pod wełnianym kocem. Zamiast bryczek jeździ biała nyska, którą można się dostać do najbliższego miasta. Ale po co, skoro można spędzać czas na jedzeniu i odpoczywaniu?

wiosenny widok z Różanki, archiwum autorki

Sokołowsko to nie tylko zabytkowe budynki sanatoryjne i pensjonaty. W parku znajduje się  otoczona sadzawkami cerkwiew cara Mikołaja, który przyjechał tu aby wyleczyć chorobę płuc. Jest także kilka szlaków narciarskich i Kawiarenka, serwująca najlepszą pizzę truflową na Dolnym Śląsku. Przy tej samej ulicy stoi kinoteatr Zdrowie, w którym Krzysztof Kieślowski oglądał przez okno w dachu pierwsze filmy. Ale najważniejszy budynek to odbudowywany Grunwald, który Fundacja Sztuki Współczesnej od 2007 roku adaptuje na Międzynarodowe Laboratorium Kultury.

Grunwald latem, archiwum autorki
Laboratorium Kultury

Nazwa Fundacji In Situ oznacza "w miejscu". Od lat dzielnie wspiera działalność kulturalną i edukacyjną, organizując szereg projektów. Została założona w 2004 roku w Podkowie Leśnej przez parę artystów: Bożennę Biskupską i Zygmunta Rytkę. Ich prace można oglądać w oddanej do użytku części Sanatorium oraz, jeśli dostaniecie zaproszenie, w domu - wyremontowanym, zabytkowym pensjonacie Villa Rosa.
Prezes Fundacji Zuzanna Fogtt razem z zespołem organizuje w wakacje 3 festiwale: Sztuki Efemerycznej Konteksty, muzyczne Sanatorium Dźwięku i filmowy Hommage a Kieślowski, poświęcony twórczości reżysera. Tym samym zamienia spokojne miasteczko w centrum wydarzeń kulturalnych, leśną polanę w scenę, a sale Laboratorium wypełniają się instalacjami artystycznymi.
Na co dzień oprócz działających w Sanatorium wystaw można obejrzeć widoki ze szczytu Eko - Wieży - oczywiście jeżeli będziecie mieli siłę na pokonanie tylu stopni i nie lękacie się Białej Damy.

Kraina Kieślowskiego

We wspomnianym już Kinie Zdrowie Krzysztof Kieślowski zetknął się z kinem po raz pierwszy jako mały chłopiec. Jego ojciec leczył się w Sokołowsku na płuca. Ich dom łatwo odnaleźć - jest na nim tablica upamiętniająca reżysera.
Kieślowski po latach wrócił do miasteczka, aby zrealizować dokument o kuracjuszach "Prześwietlenie". Obecnie Fundacja prowadzi archiwum poświęcone jego twórczości oraz organizuje festiwal filmowy pod honorowym patronatem Marii Kieślowskiej. Pokazywane są zarówno filmy Kieślowskiego, jak i nowe produkcje, korespondujące z jego twórczością. Widzowie mogą oglądać filmy w zabytkowym kinie, ale także w plenerze, ciesząc się świeżym górskim powietrzem.
Patrz uważnie


Odwiedźcie Sokołowsko, miejsce w którym kultura wrasta w naturę. Jeśli odstraszają was topniejące śniegi, śledźcie nadchodzące wydarzenia - już w wakacje miasteczko na Dolnym Śląsku utonie w sztuce i dźwiękach. Ale uwaga, wtedy może być ciężko odnaleźć ciszę, spokój i miejsce do spania.
archiwum autorki

archiwum autorki

archiwum autorki
więcej o Sokołowsku tutaj

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018