Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Nie ma tanga, są książki


Nie tylko mole książkowe zachwycają się pięknymi i okazałymi bibliotekami. Bo sprzedać książkę też można z rozmachem i z klasą. A księgarnia z Buenos Aires robi nie tylko piorunujące wrażenie ilością kartek, literek i pięknych okładek, ale również tym, że jest w... teatrze.

Według rankingu Guardiana z 2008 roku El Ateneo Grand Splendid  to druga najlepsza księgarnia świata


Czy dokładnie 100 lat temu, gdy ruszyła budowa El Ateneo Grand Splendid, jego twórcy przewidzieli, że zmieści się tutaj więcej niż 500 osób, i zamiast oglądać tancerzy i wokalistów będą kupować książki? Dokładnie w 1917 roku ruszyła z wielkim rozmachem budowa jednego z najpiękniejszych teatrów świata. Z wielka pompą i rozmachem drzwi otworzono w 1919 roku dla wszystkich miłośników tanga. Bo właśnie na scenie, głównie przedstawiono taniec miłości. Ba! Tango tak dobrze wpisało się w to miejsce, że od 1924 roku organizowano konkurs dla najlepszych tancerzy. Ale budynek był tak duży, że postanowiono go wykorzystać jeszcze do innych celów. W 1923 roku na wyższych piętrach powstało Radio Splendid. I jak łatwo się domyśleć obok prezenterów radiowych przechadzali się najwięksi twórcy tanga, a także muzycy i śpiewacy. W latach 50., gdy do władzy doszedł Pedro Eugenio Aramburu i nałożył cenzurę na wszystkie media, jego dekrety sięgnęły również dziennikarzy i artystów Radio Splendid. Ale to nie złamało ani dziennikarzy, ani śpiewaków, ani orkiestr, bo przez kolejne 50 lat radio hulało, a piętro niżej na scenie trwały wielkie widowiska.


El Ateneo zbudowano w 1919 roku


Ale w końcu teatr musiał zostać zamknięty. Dlaczego? Trudno dociec. W 2000 roku Grupo Ilhsa wykupiła cały budynek teatru, wyremontowała go i nawiązała współpracę z jedną z najstarszych firm zajmującą się dystrybucja książek w Argentynie - firmą Yenny. Fotele wyniesiono, uprzątnięto ściany, wymieniono dywany, postawiono półki. Odrestaurowano nawet zabytkowy fresk autorstwa Nazareno Orlandi znajdujący się w kopule. Więc aniołki, kwiatuszki i nimfy dalej pozostały na swoim miejscu. Księgarnia zyskała szybko na popularności, liczy około 100 tysięcy pozycji, a odwiedzą ją około milion osób rocznie. Nic dziwnego, że magazyn "Guardian" w 2008 roku przyznał księgarni El Ateneo Grand Splendid tytuł drugiej najlepszej księgarni na świecie.
Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018