Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Jacqueline Kennedy - 5 zaskakujących faktów
Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis, Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Ameryki od 1961 do 1963 r. i jedna z największych ikon mody. Stworzyła własną legendę, choć jak nikt inny umiała unikać życia na świeczniku.  

Jackie pracowała jako dziennikarka i fotograf

Przyszła Pierwsza Dama fotografuje Dale Chestnut, która karmi złotą rybkę w kałuży

W 1952 roku po ukończeniu Vassar University, the Sorbonne and George Washington University Jackie dostaje pierwszą pracę w jednym z waszyngtońskich czasopism. Zostaje zatrudniona jako reporter w Washington Times-Herald. Przeprowadza głównie uliczne sondy dotyczące bieżących spraw kraju. Wśród swych rozmówców ma nie tylko anonimowych ludzi, ale także znane nazwiska takie jak Richard Nixon. 


Zanim poślubiła Johna F. Kennedy'ego, była zaręczona z innym mężczyzną

Jackie była zaręczona z weteranem II wojny światowej, maklerem giełdowym, Johnem G.W. Hustedem.  Rodzina, a zwłaszcza matka przyszłej Pierwszej Damy nie aprobowała tego związku, a Jackie wiedziała, że Husted nie jest dość zamożnym kandydatem. Trwające od grudnia 1951 roku zaręczyny, zerwała więc po czterech miesiącach w marcu 1952 roku. 
Zaledwie kilka miesięcy później zaczęła spotykać się z Johnem Kennedy'm, a ich ślub odbył się 12 września 1953 roku.


 Jackie stała się podziwianą ikoną mody, ale za swoje upodobania była także krytykowana


Kolaż zdjęć Jacqueline Kennedy

Amerykańskie kobiety w latach 60-tych wzorowały się na Jacqueline. Chciały i starały się wyglądać i ubierać się tak jak ona. Jacqueline Lee Bouvier była z racji urodzenia – bardziej europejska i francuska, niż amerykańska. I to z pewnością stanowiło jedną z głównych składowych jej niepowtarzalnego, acz do znudzenia naśladowanego po dziś dzień stylu.

JFK wymagał od żony, by nosiła wyłącznie ubrania amerykańskich marek. Tego samego od przyszłej, a wkrótce obecnej Pierwszej Damy wymagały także media, które krytykowały upodobanie Jackie do francuskich krojów. Co najciekawsze, Jackie się nie sprzeciwiła, jednak tak kochała francuską modę, że znalazła rozwiązanie – zlecała szycie kopii strojów od Chanel nowojorskiemu butikowi. Do identycznych projektów wykonanych z identycznych materiałów doszywano amerykańską metkę i było to całkowicie legalne, ponieważ odbywało się za to za zgodą autorów oryginału. 
Rozpoczęła ogromną przebudowę Białego Domu

Jackie redekoruje Biały Dom

Jackie wprowadziła diametralne zmiany w wystroju wnętrz Białego Domu. Gdy Pierwsza Para zamieszkała w rezydencji, żaden pokój nie uchronił się przed redekoracją. Do współpracy sprowadzono dekoratora wnętrz z Francji, co oczywiście nagłośniła prasa. Siedziba prezydenta zapełniała się antykami i luksusowymi meblami. Nowy wystrój kosztował bajońskie sumy, ale – pomimo protestów męża – Jacqueline nic sobie z tego nie robiła. Przekonała także Kongres, aby uznał siedzibę prezydencką za obiekt muzealny i ustanowiła stałego kuratora.Zabójstwo Johna F. Kennedy'ego


Zdjęcie z dnia zamachu 22 listopada 1963 na Dealey Plaza w Dallas, w wyniku którego został zamordowany 35. prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy


Po dwóch latach prezydentury Kennedy ponownie szykował się do kampanii wyborczej. Jackie stanęła u boku męża i towarzyszyła mu w najważniejszych spotkaniach z wyborcami. 22 listopada 1963 roku Air Force One z parą prezydencką na pokładzie wylądował w Teksasie, w Dallas. Po przywitaniu się z delegacją wsiedli do otwartego lincolna. Auto posiadało wprawdzie plastykową osłonę, ale nie była ona kuloodporna. Gdy Jackie ją ujrzała, odetchnęła z ulgą. Przez cały lot obawiała się, że przejażdżka ulicami miasta samochodem bez dachu zaszkodzi jej fryzurze. Konwój jechał bardzo powoli, co jakiś czas stawał, a prezydent witał się z wyborcami. Pierwsze strzały w kierunku pary prezydenckiej padły tuż przed wjazdem na ostatni odcinek trasy. Gdy Jackie zorientowała się, że jej mąż jest ranny próbowała uciec do bagażnika, ale agent Secret Service wciągnął ją ponownie na tylne siedzenie. Trzeci strzał oddany przez zamachowca był śmiertelny – prezydent umierał na rękach żony. Kierowca w końcu dodał gazu i przejechał w zawrotnym tempie do najbliższego szpitala. Wkrótce Ameryka usłyszała, że 35. prezydent Stanów Zjednoczonych nie żyje. Oniemiałą Jacqueline przewieziono na lotnisko. Przez cały ten czas miała na sobie różowy kostium, umazany krwią męża. Jackie nie zdjęła go przez kilka godzin. „Niech widzą, co zrobili” – powtarzała.


Obraz Jackie w czarnym welonie na pogrzebie poruszył widzów zgromadzonych przed telewizorami w całej Ameryce. Od tej pory stała się świętością narodową, a jej mąż urósł do miana legendy, co w dużej mierze było zasługą samej Jacqueline. Kongres uchwalił 50 tys. dolarów rocznie na utrzymanie biura wdowy, a dla niej samej rentę roczną w wysokości 10 tys. dolarów. Stworzono również specjalny fundusz na ochronę Secret Service dla dzieci prezydenta i Jackie aż do śmierci lub kolejnego zamążpójścia.
Zobacz także: Pauline Boty - jedyna kobieta malarka tworząca brytyjski pop-art

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018