Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

#YOLOCAUST

Media na całym świecie huczą  z powodu kontrowersyjnego projektu o nazwie "Yolocaust". Zobaczcie, co zszokowało internautów na całym świecie i dlaczego.


Sama nazwa witryny i projektu już wzbudza niepokój. Bo gra słów "yolo" i "holocaust" wydaje się co najmniej lekko nietrafiona. Projekt prezentuje zdjęcia młodych ludzi z całego świata na tle berlińskiego Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Bohaterowie fotografii skaczą nad betonowymi blokami, uprawiają w ich otoczeniu jogę, robią sobie selfie. Wszyscy beztroscy i roześmiani. Obrazy jednak zmieniają swój wymiar, kiedy najedziesz kursorem na każde ze zdjęć. Wtedy, zamiast upamiętnienia tragicznej historii, w tle pojawiają się sceny z obozów koncentracyjnych. I już wcale nie jest tak śmiesznie.Kto stoi za tym, nazywanym przez niektórych "ryzykanckim", projektem? Izraelski satyryk Shahak Shapira, mieszkający w Berlinie. Shapira wszystkie zdjęcia na tle Pomnika znalazł w sieci, a konkretnie na Facebooku, Instagramie, Tinderze czy Grindrze. Autor zaznacza, że wszystkie komentarze, hasztagi i lajki, które możemy zobaczyć na grafikach są oryginalne. W tym kontekście, szczególnie razi podpis fotografii dwóch skaczących chłopaków: "Jumping on dead Jews @ Holocaust Memorial."


Shapira próbował zwrócić uwagę na problem miejsc pamięci w dobie social mediów. I bez wątpienia udalo mu się. Kiedy każda wycieczka jest pretekstem do zrobienia sobie selfie i podzielenia się swoimi przygodami ze znajomymi w sieci, bardzo łatwo jest zapomnieć o tym, co niektóre z odwiedzanych przez nas miejsc symbolizują. Zestawienia zdjęć obozów (na których w większości widać stosy ciał ich ofiar) z wystudiowanymi pozami roześmianej młodzieży robią piorunujące wrażenie. Shapira przypomina, że betonowe bloki nie są żadnym tłem do fotki na Instagrama, ale symbolem śmierci 6 milionów ludzi.


Czy projekt Shapiry ma szansę zatrzymać bezmyślny trend, jakim stało się robienie selfie wszędzie, bez względu na okoliczności? Mając w pamięci Facebookowy fanpage o nazwie "With My Besties in Auschwitz", tej machiny chyba nie da się już zatrzymać.
 źródło: yolocaust.de


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018