Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Powidoki, czyli malarski słownik

Zanim Andrzej Wajda zmarł, do ostatnich sił pracował na planie filmu „Powidoki”. Tajemniczy tytuł opowiada historię malarza i teoretyka sztuki. Kim był Władysław Strzemiński? Co wniósł do malarstwa? Zanim wybierzecie się do kina, warto znać kilka pojęć związanych z tym artystą.

Tytułowy kadr "Powidoków" -  moviesroom.pl


Na początek kilka suchych faktów. Władysław Strzemiński - malarz, teoretyk sztuki, twórca teorii unizmu, ojciec powidoków, a także mąż Katarzyny Kobro, polskiej rzeźbiarki pochodzenia niemiecko-rosyjskiego. Urodził się w Mińsku w 1983 roku. Wydał "Unizm w malarstwie" i "Kompozycja przestrzeni." W 1945 został wykładowcą w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Największe zbiory związane z twórczością Strzemińskiego znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1987 jego imieniem nazwano Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. I choć nie brak mu zasług dla malarstwa na poziomie światowym i wielkich dzieł, stworzył zupełnie nowe pojęcie w swej sztuce. Jak to się stało?

Władysław Strzemiński, bi.gazeta.pl

Unizm to uniwersalny pogląd malarski Strzemińskiego. Do tej pory w malarstwie zajmowano się głównie przedstawianiem scen literackich tj. bitwy, pejzaży, rodziny przy stole czy portretów. Strzemiński postanowił wnieść coś nowego. Zerwał z przedmiotami i postaciami, koncentrując się na kształcie, kolorze i podziale obrazu.

Władysław Strzemiński "Kompozycja unistyczna 13" (1934),
msl.org.pl


Inspiracją dla Strzemińskiego był Malewicz, Mondrian czy Van Doesburg. Można śmiało powiedzieć, że wszystkich tych malarzy pomieszał i stworzył nową jakość obrazu. Strzemiński za istotną właściwość obrazu uznał płaskość powierzchni, któremu to oczywistemu faktowi zaprzeczano, dając iluzję perspektywy lub iluzję wypukłości kształtów (światłocień).


Władysław Strzemiński "Powidoki", msl.org.pl


Ale na tym malarz nie skończył. Strzemiński na swoich dziełach uchwycił powidoki wywołane spojrzeniem na słońce. Rysunki i obrazy powstałe w wyniku  poszukiwań nawiązują swoją formą do powidoków światła. Powidoki są efektem, polegającym na tym, że po wpatrywaniu się w słońce, a następnie odwróceniu wzroku, w oczach pojawia się na chwilę ten sam, zamazany kształt w barwie dopełniającej. W oku pojawia się smuga światła, i właśnie one najbardziej fascynowały malarza. 

Władysław Strzemiński "Bezrobotni", dwutygodnik.com.pl


Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018