Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Filmowe propozycje na Blue MondayW najbardziej depresyjny poniedziałek roku najlepiej schować się pod kocem z kubkiem ciepłego napoju i sięgnąć po film, który chociaż trochę nas rozchmurzy i pozwoli zapomnieć o ponurych nastrojach. Oto kilka propozycji na dzisiejszy wieczór. 

"ICH NOCE" reż. Frank Capra, 1934r.

Clark Gable i Claudette Colbert, kadr z filmu "Ich noce" 

Klasyczna screwball comedy i jedna z pierwszych komedii romantycznych. Historia jest banalna: młoda, rozpuszczona dziewczyna ucieka od ojca milionera, który nie akceptuje jej ukochanego i udaje się w podróż do Nowego Jorku. Towarzyszy jej dziennikarz, który planuje napisać artykuł, dzięki któremu podreperuje swoją karierę. Wspólna podróż sprawia, że bohaterowie zakochują się w sobie. Oczywiście nie brakuje przeszkód na drodze, zwrotów akcji, żartów sytuacyjnych. Film zdobył  5 najważniejszych Oscarów: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Clark Gable) i najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Claudette Colbert). 
Na zachętę jedna z najsłynniejszych scen i mały skandal, czyli Clark Gable bez podkoszulka.


"PÓŁNOC - PÓŁNOCNY ZACHÓD", reż. Alfred Hitchcock, 1959r.

kadr z filmu "Północ - północny zachód"

Kolejna propozycja z klasyki kina: Cary Grant jest zwykłym pracownikiem agencji reklamowej, ale przypadkowo zostanie wzięty za tajnego agenta. Wplątany w międzynarodową aferę jest zdany tylko na siebie, ale radzi sobie doskonale. Doskonały thriller, w którym nie brakuje pościgów, tajemnic, wartkich dialogów i pięknej kobiety (Eva Marie Saint).


"UKRYTE PRAGNIENIA", reż. Bernardo Bertolucci, 1996r.

kadr z filmu "Ukryte pragnienia"

Młoda Liv Tyler po śmierci matki udaje się do Toskanii, poszukuje swojego ojca i chłopaka, w którym zakochała się przed laty. Upalne lato, włoskie krajobrazy, łagodna muzyka, impresjonistyczne zdjęcia i pierwsze cielesne uniesienia. Lekko oniryczny, pełen pięknych scen hymn o miłości.


"WOJNA DOMOWA", reż. Stephen Elliot, 2008r. 

kadr z filmu "Wojna domowa"

Niedoceniona komedia w stylu retro, będąca adaptacją sztuki teatralnej Noela Cowarda. Młody Brytyjczyk John (piękny Ben Barnes) przywozi do rodzinnej posiadłości świeżo poślubioną żonę, Laritę (Jessica Biel). Matka (Kristin Scott Thomas) nie jest zachwycona wybranką syna: Larita jest Amerykanką starszą od męża, lubi szybkie samochody, Picassa, nosi spodnie, a śmierć jej poprzedniego męża owiana jest skandalem. W rezydencji iskrzy, sypią się uszczypliwości i riposty, a wszystkiemu przysłuchuje się wycofany i bierny Pan Whittaker. I jeśli jeszcze was nie zachęciłam, przypatrzcie się tangu w wykonaniu Larity i jej teścia, granego przez Colina Firtha.
"ONA", reż. Spike Jonze, 2013r.

kadr z filmu "Ona"

Nietypowy film o miłości. Theodor (Joaquin Phoenix), wrażliwy i samotny pisarz, zakochuje się w Samancie, systemie operacyjnym obdarzonym głosem Scarlett Johansson. Ujmująca jest zarówno maszyna, która uczy się świata z dziecięcą dociekliwością, jak i wrażliwość Theodora, który dzięki nowej towarzyszce odzyskuje radość życia. 


Co dorzucilibyście do tej listy?

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018