Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

10 najdroższych książek świata

Niejeden pomyśli, że pewnie najdroższą książką świata jest ogromna zakurzona księga jednej z religii. Oj, jak by się zdziwił. To może jednak coś prostszego? Dostojewski albo Jane Austen? Nie. A może Szekspir? Bliżej, ale dalej pudło. Chcąc nie chcąc palmę pierwszeństwa w tym rankingu trzeba oddać mistrzowi renesansu. 
1. Leonardo da Vinci "Kodeks Leicester", 30, 8 mln dolarów
To XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez włoskiego renesansowego artystę. Składa się z 18 arkuszy papieru, złożonych w taki sposób, by tworzyć w sumie 72 strony. Co zawierają te niezwykłe notatki? To przede wszystkim szkice i ilustracje związane ze sztuka i nauką. Można się z nich dowiedzieć, że da Vinci wierzył, że góry powstały z morza, a powierzchnia księżyca jest pokryta wodą. W 1980 roku kupił go majętny amerykański przemysłowiec Armand Hammer i przemianował go na Kodeks Hammera. Nie cieszył się nim jednak długo, bo w 1994 roku Kodeks trafił na aukcję, a miliarder Bill Gates kupił go za 30,8 mln dolarów. I na złość Hammerowi znowu nazwał go Kodeksem Leicester.

Leonardo da Vinci "Kodeks Leicester"

2. Wielka Karta Swobód (Magna Carta Libertatum), 21,3 mln dolarów
Wielka Karta Swobód to istna zmora nie tylko studentów historii, ale też prawa i filologii angielskiej. Wydana w 1215 roku przez króla Anglii Jana bez Ziemi miała być formalnym przywilejem i umową między królem a jego wasalami. Oprócz pewnych zapewnień jak np. jednolite miary i wagi czy kto i w jakim przypadku ma stawić się przed sądem Karta uznawana jest przez teoretyków praw człowieka odnajdują w niej pierwsze gwarancje wolności obywatelskich. Co prawda dokument nie ma w sobie kategorii „człowiek” i dzieli społeczeństwo na bardziej i mniej uprzywilejowane, to jednak zalążek tego co współcześnie mówi się o prawach człowieka. W 2007 roku Wielką Kartę Swobód kupił amerykański biznesmen David Rubenstein, który uważa angielski dokument za podstawę Deklaracji Niepodległości i amerykańskiej Konstytucji.


Wielka Karta Swobód3. Ewangeliarz św. Kuberta, 14,3 mln dolarów
To prawdopodobnie najstarsza europejska książka zachowana w oryginalnej oprawie. Manuskrypt to tak naprawdę łaciński tekst Ewangelii Jana. Karty ewangeliarza zapisane są elegancką majuskułą, a niektóre inicjały wykonano czerwonym tuszem. Oprawę wykonano z drewna brzozowego oprawionego skórą zwierzęcą, która po dziś dzień trzyma wszystkie pergaminowe karty. Niegdyś noszono przy sobie kieszonkowe rozmiary Ewangelii Jana, który służył jako amulet. Ewangeliarz trafił w ręce Biblioteki Brytyjskiej.


Ewangeliarz św. Kuberta4. Bay Psalm Book, angielski przekład Księgi Psalmów, 14, 2 mln dolarów
Ileż się natrudzono, żeby w ogóle tę księgę wydać. W Anglii specjalnie zbierano fundusze, kupiono za nie prasę drukarską, tony papieru, a w końcu wysłano do Ameryki do brytyjskiej prowincji Massachusetts Bay. I choć 11 egzemplarzy, które wydrukowano w 1640 roku zachowały się do dziś, to jednak jeden z zecerów z XIX wieku stwierdził, że w psałterzu co chwilę są typograficzne byki, i nie reprezentuje sobą żadnej jakości z tyloma literówkami czy błędami ortograficznymi. Jednak to nie przeszkodziło wystawić go na aukcję.


Bay Psalm Book5. Modlitewnik Rotszyldów, 13,4 mln dolarów
Piękny i świetnie zachowany egzemplarz flamandzkiego manuskryptu z iluminacjami trafił na aukcję w 1999 roku. Modlitewnik datuje się na 1500-20 rok, ale skąd się wziął i kto jest jego autorem – nie wiadomo. Pewne są tylko iluminacje, które wraz ze starą flamandzką sztuka iluminacji po dziś dzień zachwycają. Oczywiście takie książki były zarezerwowane tylko dla majętnych, a jeden z egzemplarzy zakupiła jedna z najstarszych dynastii niemieckich – Wittelsbachowie. Rodzina przekazała ją jednak jednej z bibliotek z Heidelbergu w XVI wieku, a w końcu w jakiś tajemniczy sposób egzemplarz trafił w XIX wieku do słynnej, żydowskiej dynastii Rotszyldów. 


"Modlitewnik Rotszyldów" ma burzliwą historię


6. Ewangeliarz Henryka Lwa, 11,7 mln dolarów
I znowu mamy do czynienia z wydawaniem kroci na religijne dzieła. Tym razem Ewangeliarz został zamówiony na specjalne życzenie księcia Saksonii i Bawarii. Wykonali go benedyktyńscy zakonnicy w 2 połowie XII wieku. Zawiera piękne ilustracje z wątkami Nowego Testamentu, przedstawia Ewangelistów, oczywiście nie brak również wątków ówczesnych jak nadanie tytułu księcia Henrykowi. I tym razem historia woluminy była dość burzliwa. Raz trafił na dwór cesarski , innym razem znaleziono go w katedrze św. Wita w Pradze. W końcu trafił do Królestwa Hanoweru, a później do Królestwa Prus w Salzburgu, a jeszcze później do zamku Cumberland w Austrii. Koniec końców w 1983 roku w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie Ewangeliarz wystawiono na aukcję (nie wiadomo kto był w jego posiadaniu), a księgę kupił niemiecki bankier Hermann Josef Abs, ale pieniądze częściowo dał również rząd federalny Niemiec i władze Saksonii i Bawarii. Do momentu, gdy Bill Gates nie kupił Kodeksu Leicester da Vinciego Ewangeliarz Henryka Lwa był najdroższa sprzedaną książką do 1994 roku.


Koronacja Henryka Lwa i Matyldy7. John James Audubon „Ptaki Ameryki”, 11,5 mln dolarów, 8,8 mln dolarów, 7,9 mln dolarów
Aż trzy egezemplarze ze 119 trafiły na aukcje. Pierwszy trafił pod młotek za 8,8 mln dolarów w 2000 roku, kolejny w 2010, a trzeci w 2012 roku. Ale kogo by interesowały ptaki? Cóż, książka amerykańskiego przyrodnika i malarza zawierała rysunki i szczegółowe opisy naukowe ptaków zamieszkujących tereny USA. Opublikowano ją jako serię wydawniczą między 1827 a 1838 rokiem. Jej wyjątkowość nie polegała jedynie na szczegółowym i cennym opisie dla nauki zwierząt, ale też na wymiarach ilustracji. Były to naturalnych rozmiarów odbitki wykonane z rzeźbionych płyt. Oryginalne wydanie wykonano techniką akwatinty. I choć w porównaniu do religijnych ksiąg te 11 milionów dolarów wydają się niczym, ale to najdroższa drukowana książka. 


Kohn James Audubon z wielką precyzją malował ptaki8. Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie”, 7,5 mln dolarów
O czym myśleli rycerze? Z jakimi problemami borykali się marynarze? A damy z Bath? Co stało się z przekupniem relikwii? Te i inne opowieści zostały w XIV wieku spisane przez Geoffreya Chaucera i wydane jako „Canterbury Tales”. Na aukcję oryginalny manuskrypt trafił w w 1998 roku. 


"Opowieści kanterberyjskie" były pisane w średnioangielszczyźnie9. William Shakespeare „Pierwsze Folio”, 6,1 mln dolarów
I w końcu klasyk klasyków, który wszyscy znają. Wydane przez Szekspira jego komedie, kroniki i tragedie zawierały 36 dzieł m.in. „Sen nocy letniej”, „Poskromienie złośnicy”, „Hamleta”, „Romea i Julię” czy „Makbeta”. Według niektórych ekspertów „Pierwsze Folio” to jedno z najlepszych dzieł dokumentujących świat. 

"Pierwsze Folio"

10. Pierre-Joseph Redouté „Les Liliacées”
I tak jak kogoś mogą interesować ptaki Ameryki tak znalazł się pasjonat i wielbiciel lilii. W 1802 roku belgijski botanik i malarz Pierre-Joseph Redouté wydał książkę, która zachwyca pięknymi akwarelami tych ładnych kwiatuszków. W świecie nauki jest jednak uznawany za jednego z najbardziej precyzyjnych malarzy, a przecież nie jest łatwo namalować nie tylko kwiat, ale zrobić to jeszcze akwarelami zakrawa wręcz o cud.

„Les Liliacées”
A co z innymi? Co z Biblią Gutenberga? Ona w rankingu najdroższych książek świata zajęła 11 miejsce i trafiła pod młotek w 1987 roku za kwotę 4,9 mln dolarów. A jeśli ktoś by chciał kupić oryginalny tekst zasad gry w koszówkę, może to zrobić za więcej niż 4,3 mln dolarów, bo za tyle właśnie trafiły one na aukcję w 2010 roku. Inni twórcy, którzy napisali niezwykłe dzieła to również Miguel Cervantes („Don Kichot” za 1,5 mln dolarów), Mikołaj Kopernik („O obrotach sfer niebieskich” za 1,9 mln dolarów), J.K. Rowling („Baśnie Barda Beedle’a” za 3,9 mln dolarów) czy Lewis Carroll („Przygody Alicji w Krainie Czarów” za 1,4 mln dolarów).

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018