Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Zbigniew Cybulski - ciekawostki


"Film ma coś niebezpiecznego, coś wspólnego za sportem, człowiek musi często narażać się, być o krok od wypadku. Jest to narkotyk, który mnie podnieca, utrzymuje mnie w stosunku emocjonalnym do warsztatu."

  ~ Zbigniew Cybulski

Wybitny polski aktor, zagrał w wielu filmowych dziełach. Na czym polegał jego fenomen?
Zdecydowanie nie tylko na wielkim warsztacie aktorskim, jego wielkim atutem była osobowość. Miał pewien dar, który polegał na  przemycaniu samego siebie do filmów. Pokazywał w nich swoją prawdziwą twarz, twarz dawnego pokolenia.

 1. Zbigniew Cybulski zapoczątkował w Polsce pewną zachodnią modę  - skórzane ubrania i czarne, charakterystyczne okulary, co było naśladowane przez ówczesną młodzież. Szukano w nim polskiego James'a Dean'a. Miał swój styl, odbiegający od norm, którego się nie wstydził. 2. Wszystkie role, które zagrał, były rolami charakterystycznymi. Automatycznie były wpisywane w jego charakter i osobowość. Najlepszym tego przykładem jest film Andrzeja Wajdy "Popiół i Diament", w którym wcielił się w Maćka Chełmickiego. Cybulski był głosem ówczesnego pokolenia. 3. Uwielbiał biegać, jego życie toczyło się w iście szybkim tempie. Ciągle się gdzieś spieszył. Będąc na studiach, ćwiczył biegi na 400 metrów. Jego marzeniem było zostać reprezentatem Polski w tej dziedzinie.

4.  "Cześć Starenia!" "Oj, Starenia", "jak się masz Starenia?" Te zwroty, były jego znakiem rozpoznawczym.
Zbigniew Cybulski bardzo często używał tych sformułowań do swoich bliskich. Co oznaczało słowo "Starenia"? Niewątpliwie sympatię, którą darzył swoich rozmówców.

 5. Tuż po śmierci Cybulskiego Robert De Niro w hołdzie polskiemu aktorowi w ostatniej scenie
"Taksówkarza" wkłada ciemne okulary, które były znakiem rozpoznawczym Cybulskiego.6.  Na dzień przed śmiercią odebrał telefon z Nowego Jorku, zawiadamiający go, że został wybrany spośród innych kandydatów do roli Kowalskiego w sztuce "Tramwaj zwany pożądaniem" która miała być realizowana dla nowojorskiej telewizji.

źródło: Mariola Pryzwan "Cybulski we wspomnieniach", filmweb.pl
źródło fotografii: gentlemanschoice.pl, Zwiastuny.pl, repozytorium.fn.org.pl, filmweb.pl 

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018