Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Pierwsze nagie zdjęcia i ostatni film Marilyn Monroe


"Something's Got to Give" ("Słodki kompromis") to tania produkcja, która miał bić rekordy oglądalności i przynieść wytwórni 20th Century Fox ogromne zyski. Widzów przed ekrany miała zwabić Marilyn Monroe w niezwykłej odsłonie. Bowiem aktorka po raz pierwszy aktorka pokazała się światu całkiem naga!  Do kręcenia sceny w basenie Marilyn miała założyć kostium, który pod wodą sprawiałby wrażenie nagości, jednak aktorka zrezygnowała z tego dodatku i w scenie zagrała zupełnie nago. 
Niedokończony film

W trakcie realizacji okazało się, że przeciągające się zdjęcia pochłaniają znaczne sumy, a Monroe sprawia bardzo dużo problemów na planie. Zapominała tekstu, spóźniała się albo nie przychodziła wcale. Był to okres, w którym Marilyn znacznie nadużywała alkoholu, chorowała na bulimię i popadała często w długie depresje. Nie przeszkadzało jej to jednak, aby pojawić się na 45. urodzinach John'nego F. Kennedy'iego, a na scenie w Madison Square Garden zaśpiewać słynne "Happy Birthday". Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, iż odbyło się to w trakcie trwania dni zdjęciowych do "Słodkiego kompromisu". Po tym incydencie, produkcja zaledwie po 8 tygodniach wstrzymała zdjęcia, a pracę straciła ponad setka osób w tym także Marilyn. Utrata tej roli stała się jedną z bezpośrednich przyczyn ostatecznego załamania nerwowego aktorki, co dwa miesiące później doprowadziło do samobójczej śmierci aktorki.
Utracone ujęcia 

Nakręcone fragmenty filmu przez wiele lat leżały w magazynie należącym do 20th Century Fox. Z pomocą techniki cyfrowej dziewięć godzin ujęć z planu "Słodkiego kompromisu" (Something's Got to Give) odrestaurowano i zmontowano tak, jakby miał on wejść na duży ekran. W 2001 roku znalazły się w dokumencie "Marilyn Monroe - ostatnie dni". Jednym z elementów tego dokumentu jest 37 minut tej niedokończonej z powodu śmierci aktorki komedii. 

2 komentarze :

  1. Wow, super ciekawe. Gdzie można znaleźć ten dokument?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Często organizowane są pokazy, na których wyświetlany jest ten film. Nie polecam szperania w internecie i korzystania z nielegalnych źródeł, ale widziałam gdzieś na youtubie :)

      Usuń

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018