Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Op-art, z czym to się je?

Op-art, a właściwie optical art jest sztuką optyczną, wzrokową. Kierunek w grafice, a także w malarstwie. Działanie, które ma wywołać efekt u odbiorcy, poprzez  geometryczne złudzenie optyczne i efekty świetlne.

Sztuka ta, największy rozgłos odniosła w XX wieku.
Op-art jest specyficzną odmianą abstrakcjonizmu.
Wynalazcą tej sztuki był Węgier - Victor Vasarely (1908 - 1997). Swoje pierwsze eksperymenty tworzył już w latach trzydziestych. Charakterystyczne dla Vasarelego są składające się z rombów hipnotyzujące obrazy, dające pozór naprzemiennej wklęsłości i wypukłości. Częste są u niego fosforyzujące barwy, które dodatkowo tworzą efekt migotania.

Interesujący odłam op-artu wiąże się z nazwiskiem Mauritsa Cornelisa Eschera, którego fascynacją są złudzenia optyczne. Escher, posługując się nieprawdopodobnie cierpliwą i precyzyjną kreską, wprowadza nas w świat metamorfozy i odbić lustrzanych. Zaskakuje niezwykłymi rozwiązaniami geometrycznymi. Jego czarno-białe rysunki przedstawiają często świat widziany z kilku perspektyw jednocześnie (znów ukłon w stronę kubizmu), z załamującymi się wymiarami i walczącymi ze sobą poziomem i pionem. Widz nigdy nie wie, co jest ścianą, a co sufitem, co jest wypukłością, czy dany kształt jest skrzydłem ptaka czy ludzką nogą.

Różnica pomiędzy Victorem Vasarely'em, a Escher'em jest taka że, Op-art Vasarel'ego jest dla oka szokiem i oszołomieniem, Escher zadaje oczom zagadki.

Polskim twórcą op-artu był Jacek Ziemiński (1953).  Uczestnik ruchu Nowej Ekspresji w latach 80. W stanie wojennym współorganizator niezależnych wystaw.  Twórca malarstwa na pograniczu abstrakcji i sztuki figuratywnej.Jeżeli chciałbyś/chciałabyś spróbować swoich sił w dziedzinie op-artu, to wystarczy zerknąć na tutorial, aby przekonać się o własnym, ruchomym obrazie. Powodzenia!

źródło: wikipedia.org
źródła fotografii: widewalls.ch, emaze.com, fondationvasarely.fr, cloudfront.net, news.o.pl

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018