Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Nie tylko poetka

Artyści mają to do siebie, że oprócz swojego głównego zajęcia pokątnie oddają się też innym sztukom. To, że Wisława Szymborska zajmuje się kolażem polskie społeczeństwo dowiedziało się dopiero kilka lat temu. Kolaż to niby nic wielkiego, po prostu w ruch idzie gazeta, wycina się przypadkowe słowa, przypadkowe obrazki, a później układa na białej kartce papieru czy płótnie.
W przypadku Noblistki trudno powiedzieć, czy rządził tym przypadek, czy to zamierzona intencja - jedno jest pewne. Szymborska bawiła się tym, co można wyciąć z gazety. Swego czasu w jednym z popularnych sieciowych salonów sprzedających masowo kulturę polski odbiorca poznał Szymborską właśnie z kolażowej strony. Te powycinane koty na niebieskim tle czy papużki nierozłączki z oszczędną, ale jakże trafną sentencją, były kupowane w niebotycznych ilościach. Nie jest wiadome, ile tych "wyklejankach", jak nazywała je sama Szymborska powstało, ale poetka nie tylko robiła je dla siebie, ale również wysyła znajomym jako kartki świąteczne czy urodzinowe.


Obecnie kolaż jest dość popularną sztuką. Dlaczego? Jest ciekawy, jest prosty, ale też jest dość nieokiełznany, jednak w wielu przypadkach rządzi właśnie przeświadczenie o systemie "kopiuj - wklej". Nie da się jednak ukryć, że w Polsce jest praktycznie nieznany. Jest co prawda kilku artystów, ale to nie czas i nie miejsce. A kolaż warto znać i to nie tylko na polskim poletku, ale również światowym. A wycinanki Szymborskiej na pewno należą do światowego poziomu, przede wszystkim za jej satyryczne oko. źródła:
szymborska.org.pl
furgaleria.pl
mocak.pl
naszemiasto.krakow.plPrześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018