Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Barbie w kultowych dziełach sztukiBarbie jest doskonałym odzwierciedleniem zmieniających się na przestrzeni lat kanonów kobiecego piękna, a jej historia obfituje w liczne metamorfozy. Podąża z duchem czasów nie goniąc przy tym ślepo za obowiązującymi trendami. Lalka Barbie w wydaniu, który przedstawiamy poniżej to nie tylko kultowa zabawka, ikona mody i symbol stylu życia. Barbie Millicent Roberts inspiruje się kultowymi fotografiami i obrazami i w taki sposób przybliża swoim fanom ważne dzieła sztuki.

Man Ray" Wiolonczela Ingresa" 1924
Man Ray Wiolonczela Ingresa

Fotografia Man Raya "Wiolonczela Ingresa" stała się jedną z ikon XX-wiecznej sztuki.  Odbitka po lewej stronie  liczy sobie prawie 90 lat i niewiele fotografii dorównuje jej sławą. Na plecach modelki, na wysokości jej talii, autor domalował formy udające wycięcia na pudle rezonansowym wiolonczeli. Man Ray zabawił się też z tytułem. „Le Violon d’Ingres” – w dosłownym tłumaczeniu „skrzypce Ingresa”, to także francuski idiom oznaczający hobby. Ingres, miłośnik gry na instrumentach smyczkowych, znany był z wyidealizowanych wizerunków kobiet Wschodu, w tym kilku pokazanych od tyłu. Fotograf zaaranżował swoją modelkę na podobieństwo kobiet z haremu malowanych przez Ingresa. Przy okazji wyznał swoje uczucie do pozującej. Do tej, która stała się jego pasją, jego muzyką. 

Andy Warhol "Marilyn Monroe" 1972

Andy Warhol Marilyn Monroe

Andy Warhol był niezaprzeczalnym geniuszem pop – artu, świetnym wyrazem jego artyzmu była seria portretów Marilyn Monroe. Serię tę stworzył Warhol niedługo po śmierci gwiazdy, co być może przyczyniło się do wielkiej popularności portretu. Słynna seria portretów powstała w roku 1964, obecnie znajduje się w muzeum w Hanowerze. Portret został wykonany techniką serigrafii, Warhol wykorzystał tutaj fotografie słynnej gwiazdy.

Marilyn Monroe jest po prostu jedną z wielu osób.(...) zainteresowała mnie w niej jej uroda, a jest ona rzeczywiście piękna; jeśli zaś chodzi o rzeczy piękne w ogóle – są nimi zapewne ładne kolory.
Andy Warhol
Coco Chanel


Coco Chanel

 
Coco Chanel to francuska projektantka mody, która zrewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture. W 1921 roku stworzyła popularne do dziś perfumy – Chanel No. 5. Jej pomysły: sukienki i kostiumy z dzianiny, fryzury "na pazia", golfy, biżuteria (długie sznury pereł, łańcuchy, plastikowa biżuteria), "mała czarna" (sukienka), spodnie – dzwony, prochowiec spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i uważane są za klasyczny kanon elegancji.

"Dziewczyna z perłą" J. Vermeer
 

Dziewczyna z perłą 

 
Dziewczyna z perłą albo Dziewczyna w perłowych kolczykach – obraz autorstwa holenderskiego malarza Jana Vermeera, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis w Hadze; bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.


 
Nefertiti


Popiersie Nefretiti

Neferneferuaton-Nefertiti (często Nefretete – Piękna, która nadchodzi/nadeszła) – żona faraona Echnatona z XVIII dynastii.
Obecnie głowa Nefertiti znajduje się w Neues Museum w Berlinie. Rzeźba ta, przedstawiająca głowę kobiety z piękną, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Obecnie rząd Egiptu ponawia próby odzyskania skradzionego dzieła. Pochodzenie Nefertiti nie jest do końca jasne. Przedstawia się teorię jakoby była księżniczką hurycką – co tłumaczyłoby jej imię, utożsamia się ją też z Taduhepą. Często przyjmuje się także, iż była córką doradcy dworu Aj, który wstąpił na tron po śmierci Tutanchamona.  

Portret Sylvii von Harden


Niemiecki malarz Otto Dix, zaproponował dziennikarce Sylvii von Harden, że wykona jej portret. Stwierdził podobno, że musi ją namalować, ponieważ jest dla niego uosobieniem całej epoki, dwudziestolecia międzywojennego w Niemczech. Dziennikarka zgodziła się, stawiając jednak warunek, że nie chce zostać przez malarza w żaden sposób upiększona. Wiele kobiet zrobiłoby wszystko, aby przekłamać rzeczywistość na własną, wizualną korzyść, tymczasem intrygująca Sylvia zupełnie nie dba o swój wizerunek. 


1 komentarz :

  1. Niesamowite te lalki... ale dzisiaj takie rzeczy się nawet na aukcjach wystawia http://numarte.com/works?auction_id=swiat-lalek-barbie-patrycji-hurlak

    OdpowiedzUsuń

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018