Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

10 najdroższych obrazów świata


10. Gustav Klimt – Portret Adeli Bloch-Bauer  II – sprzedany za 89,1 mln Dolarów
Portret Adeli Bloch-Bauer jest jednym z najsłynniejszych portretów XX wieku. Nie tylko ze względu na jakość i piękno obrazu, lecz również ze względu na ekscytującą historię jego powstania. Gustav Klimt ukończył ten portret już ponad 100 lat temu. W tym czasie Wiedeń obok Paryża był kulturalną stolicą świata. Zwyczajem wiedeńskiej elity, zamawiającej portrety (swoje i bliskich) wśród lokalnych artystów, Ferdynand Bloch-Bauer, austriacki przemysłowiec, zamówił portret swojej (dużo młodszej) narzeczonej Adeli.

 
9. Vincent van Gogh – Autoportret bez brody – sprzedany za 90,1 mln Dolarów
Vincent van Gogh namalował w ciągu swego życia 39 autoportretów (35 obrazów i 4 rysunki). Na ogół wzrok artysty rzadko skierowany jest w oczy widza; nawet jeżeli jego oczy są szeroko otwarte, wydają się spoglądać w nieokreślonym kierunku. Autoportrety różnią się między sobą, jeśli chodzi o intensywność czy kolor; na jednych van Gogh jest z brodą, na innych ogolony; na niektórych zabandażowany (w związku z obcięciem sobie lewego ucha po sprzeczce z Gauguinem). Tzw. Autoportret bez brody, namalowany pod koniec września 1889, należy do najdroższych obrazów wszech czasów; w 1998 został sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi w Nowym Jorku
de l’artiste


8.Pablo Picasso – Dora Maar au Chat – sprzedany za 97 mln Dolarów
105 lat temu, 22 listopada 1907 roku, urodziła się Dora Maar, malarka i fotograf, modelka i kochanka Pabla Picassa (zmarła w 1997 roku)
Dora Maar, a właściwie Teodora Marković, była córką chorwackiego architekta Josipa Markovicia, który po studiach w Paryżu, skuszony szybkim rozwojem urbanistycznym Buenos Aires na początku ubiegłego wieku, wyjechał do Argentyny. Tam Teodora spędziła dzieciństwo i młodość, a kiedy ojciec kupił jej mieszkanie w Paryżu, przeniosła się do Francji w 1926 roku. Już jako studentka zaczęła odnosić znaczne sukcesy artystyczne i towarzyskie w gronie paryskich surrealistów.
Interesowała się głównie fotografią artystyczną, eksperymentowała z negatywem i pozytywem, ze światłem i cieniem, z fotomontażem. Jako jedyna kobieta uzyskała liczącą się pozycję wśród fotografików nadrealistów. Swoje prace wystawiała w Paryżu i poza Paryżem.
Dora Maar pablo picasso

  
7.Vincent van Gogh – Irysy – sprzedany za 97,5 mln Dolarów
Obraz namalowany  w 1889 roku, podczas pobytu artysty w szpitalu psychiatrycznym w Saint-Rémy-de-Provence.
Obraz charakteryzuje się brakiem napięcia cechującego ostatnie dzieła Van Gogha przed jego samobójczą śmiercią w 1890 roku. Irysy, podobnie jak spora część ówczesnych obrazów, były inspirowane japońską sztuką malarską Ukiyo-e. Za namową brata, Theo, Vincent van Gogh wystawił swój obraz na wystawie Salonu Niezależnych w Paryżu we wrześniu 1889.
Van Gogh - Irysy

6.  Pablo Picasso – Chłopiec z fajką – sprzedany za 113,4 mln Dolarów
  Młodzieniec w niebieskim kombinezonie to 24-letni wówczas Pablo Picasso, który odpoczywa w pracowni - mówią niektórzy eksperci. I podkreślają, że na taką identyfikację wskazuje fajka - zarówno nałóg, jak i stały motyw wielu jego prac. Według legendy, autor „Panien z Awinionu” przyszedł na świat, nie dając znaku życia. Ożywił go dopiero dym z fajki, którą zapalił obecny przy porodzie lekarz.
chlopiec z fajka

5. Pierre-Auguste Renoir – Bal au moulin de la Galette, Montmartre – sprzedany za 122,8 mln Dolarów

Obraz olejny o wymiarach 131 × 175 cm, autorstwa francuskiego malarza impresjonisty Auguste’a Renoira, namalowany w roku 1876.
Jedna z trzech wersji obrazu została namalowana w 1876 r. Modelami byli, podobnie jak w innych dziełach, przyjaciele artysty. Bal du moulin de la Galette, mniejsza wersja dzieła, znajduje się obecnie w Musée d’Orsay. Większa zaś w John Hay Whitney Collection w Nowym Jorku. Obraz był wcześniej własnością Chocqueta. Większa wersja, zaprezentowana na trzeciej wystawie impresjonistów w 1877 roku, została przekazana Muzeum Luwru przez Gustave’a Caillebote’a w testamencie napisanym w listopadzie 1876. Podobnie stało się z innymi obrazami zmarłego w wieku dwudziestu siedmiu lat kolekcjonera. Modelami do postaci tancerzy byli przyjaciele autora, którzy pomagali mu przenosić płótno: Franc-Lamy, Goeneutte, Rivière, Gervex, Cordey, Lestringuez, Lhote. Ich partnerki Renoir wybierał spośród dziewcząt, które przychodziły co niedzielę tańczyć do starego Moulin.
Pierre-Auguste Renoir - Bal au moulin de la Galette, Montmartre


4. Vincent van Gogh – Portret Dr Gachet – sprzedany za 136 mln Dolarów
Obraz  namalowany w 2 wersjach w czerwcu 1890 podczas pobytu artysty w miejscowości Auvers-sur-Oise. Portret doktora Gacheta (wersja I) to najdroższy obraz van Gogha i jeden z najdroższych obrazów świata. 15 maja 1990 na aukcji Christie’s został sprzedany za sumę 82,5 mln dolarów (wliczając prowizję), stając się najdroższym wówczas obrazem świata (kupcem był japoński kolekcjoner Ryoei Saito). Obraz w przeliczeniu na wartość dolara z 2008 byłby wart ponad 136 mln dolarów.
Japoński kolekcjoner zmarł w 1996 i od tamtej pory nie wiadomo, jakie są dalsze losy obrazu.
Vincent van Gogh - Portret Dr Gachet


3. Gustav Klimt – Portret Adeli Bloch-Bauer I – sprzedany za 131,6 mln Dolarów
Portret Adeli Bloch-Bauer jest jednym z najsłynniejszych portretów XX wieku. Nie tylko ze względu na jakość i piękno obrazu, lecz również ze względu na ekscytującą historię jego powstania. Gustav Klimt ukończył ten portret już ponad 100 lat temu. W tym czasie Wiedeń obok Paryża był kulturalną stolicą świata. Zwyczajem wiedeńskiej elity, zamawiającej portrety (swoje i bliskich) wśród lokalnych artystów, Ferdynand Bloch-Bauer, austriacki przemysłowiec, zamówił portret swojej (dużo młodszej) narzeczonej Adeli. Istotnym jest fakt, że portret został zamówiony w roku 1903 a ukończony w 1907
Gustav Klimt - Portret Adeli Bloch-Bauer I  2.Willem de Kooning – Woman III – sprzedany za 140,2 mln Dolarów
Lata 50. przyniosły zwrot w twórczości de Kooninga. Przeszedł wtedy do malowania wyłącznie kobiet (choć pojawiające się wcześniej biomorficzne kształty z jego obrazów również można interpretować jako postaci kobiece). Latem 1950 rozpoczął pracę nad obrazem „Kobieta I”, który po wielu poprawkach i zmianach ukończył w 1952 r. W tym czasie namalował także inne obrazy przedstawiające kobiety – wystawiono je w Sidney Janis Gallery w 1953, co spowodowało dużą sensację. Obok nietypowej dla ekspresjonizmu abstrakcyjnego figuratywności, emanowały odważną techniką i symboliką. Dzikie barwy, wyszczerzone zęby, obwisłe piersi, tępe spojrzenia – wszystko to ukazywało lęki seksualne nowoczesnego mężczyzny i najciemniejsze aspekty teorii Freuda. Tak właśnie przedstawiały się dzieła „Kobieta II” do „VI”, powstałe w latach 1952-53.
willem de kooning woman iii


1. Jackson Pollock  – nr 5 – sprzedany za 142,7 mln Dolarów
Obraz “No. 5, 1948” Jacksona Pollocka to, według niektórych, jego największe dzieło, najbardziej wyraźny przekaz jego unikalnego stylu. W momencie sprzedaży, również z kolekcji Davida Geffena, stał się najdroższym obrazem w historii, a jego cena już wówczas wynosiła 142,7 milionów dolarów.
jackson pollock nr 5

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018