Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Polskie szanse na literackiego Nobla. Bukmacherzy już obstawiają

Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk i Tadeusz Różewicz trafili na listę typów kandydatów do tegorocznego literackiego Nobla domu bukmacherskiego Ladbrokes. 

Adam Zagajewski
Olga Tokarczuk
Tadeusz Różewicz
Z polskich literatów, zdaniem bukmacherów, największe szanse, podobnie jak w zeszłym roku, ma poeta Adam Zagajewski, który znalazł się na 22 pozycji listy (34:1). Daleko za nim plasują się Olga Tokarczuk na 97 pozycji i Tadeusz Różewicz na miejscu 106. Szanse obojga polskich literatów szacowane są 101:1.

Na szczycie listy jest japoński pisarz Haruki Murakami. Jego szanse wyceniane są na 8:1. Kolejni są: Chińczyk Mo Yan (13:1), holenderski prozaik Cees Nooteboom (13:1), Albańczyk Ismail Kadare (15:1) i syryjski poeta Adonis (15:1).  Dalsze miejsca zajmują: Philip Roth,  Cormac McCarthy, Amos Oz, Eduardo Mendoza, Chinua Achebe, Thomas Pynchon, Umberto Eco, Joyce Carol Oates, Margaret Atwood.

Sporządzane przez bukmacherów listy typów potencjalnych laureatów Nobla według stopnia prawdopodobieństwa zdobycia nagrody okazują się często bardzo bliskie prawdy. Zeszłoroczny laureat Nagrody Nobla Tomas Transtroemer, figurował na zeszłorocznej liście Ladbrokes na drugim miejscu. W 2007 roku bukmacherzy trafnie przewidzieli, że laureatem Nobla zostanie Orhan Pamuk. O tegorocznym wyniku dowiemy się już w październiku.
Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018