Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

"Nowe piękno" jest po operacji plastycznej


Wystawę "Nowe piękno/A New Kind of Beauty" autorstwa amerykańskiego fotografa Phillipa Toledano można zobaczyć w łódzkiej Galerii Fotografii Punctum. Są to portrety osób, które poddały się operacjom plastycznym w poszukiwaniu ideału piękna. Efekt jest taki jak widać. Oglądając zdjęcia z cyklu Nowe piękno (A New Kind of Beauty) Phillipa Toledano, czuje się nieco niekomfortowo. Dlaczego? Przecież sportretowane kobiety mają piękne piersi, wydatne usta, gładką cerę, a mężczyźni muskularne ciała. Wszyscy spełniają wymogi współczesnych kanonów piękna. Nie możemy oderwać wzroku od perfekcyjnych twarzy i ciał, szukając uszczerbków, powodujących dyskomfort połączony z fascynacją. Dopiero po chwili można zuważyć zniekształcenia, będące wynikiem operacji plastycznych, którym, w poszukiwaniu ideału, poddały się wszystkie sportretowane osoby. Każda z nich z dumą prezentuje swoje dopracowane ciało. Czy są piękni?


"Interesuje mnie, co definiujemy jako piękno, gdy decydujemy, by stworzyć je samemu. Piękno zawsze było monetą, a teraz, kiedy mamy technologiczne środki, by bić ją po swojemu, jakich wyborów dokonujemy? Czy piękno żywi się współczesną kulturą? Historią? A może definiują je ręce chirurga?" - tak o pięknie pisze na swojej stronie internetowej Phillip Toledano. 


2 komentarze :

  1. Oglądając te zdjęcia od razu mam przed oczami obrazy "warszawskiej bohemy artystycznej" serwowane np. w pewnej kawiarnio-księgarni nieopodal Placu Konstytucji - plastik, guma, nienaturalność. O tyle o ile na obrazie wygląda to w miarę ok, to w realnym życiu jest po prostu przerażające... Zastanawiam się co Ci ludzie mają w głowie... Bardzo mi ich szkoda.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018