Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Barbie w nowym - starym wydaniu

Man Ray" Wiolonczela Ingresa" 1924

Fotografia Man Raya "Wiolonczela Ingresa" stała się jedną z ikon XX-wiecznej sztuki.  Odbitka po lewej stronie  liczy sobie prawie 90 lat i niewiele fotografii dorównuje jej sławą. Na plecach modelki, na wysokości jej talii, autor domalował formy udające wycięcia na pudle rezonansowym wiolonczeli. Man Ray zabawił się też z tytułem. „Le Violon d’Ingres” – w dosłownym tłumaczeniu „skrzypce Ingresa”, to także francuski idiom oznaczający hobby.
Ingres, miłośnik gry na instrumentach smyczkowych, znany był z wyidealizowanych wizerunków kobiet Wschodu, w tym kilku pokazanych od tyłu. Fotograf zaaranżował swoją modelkę na podobieństwo kobiet z haremu malowanych przez Ingresa. Przy okazji wyznał swoje uczucie do pozującej. Do tej, która stała się jego pasją, jego muzyką.

Andy Warhol "Marilyn Monroe" 1972
Andy Warhol był niezaprzeczalnym geniuszem pop – artu, świetnym wyrazem jego artyzmu była seria portretów Marilyn Monroe.Serię tę stworzył Warhol niedługo po śmierci gwiazdy, co być może przyczyniło się do wielkiej popularności portretu. Słynna seria portretów powstała w roku 1964, obecnie znajduje się w muzeum w Hanowerze. Portret został wykonany techniką serigrafii, Warhol wykorzystał tutaj fotografie słynnej gwiazdy.
"Marilyn Monroe jest po prostu jedną z wielu osób.(...) zainteresowała mnie w niej jej uroda, a jest ona rzeczywiście piękna; jeśli zaś chodzi o rzeczy piękne w ogóle – są nimi zapewne ładne kolory."
Andy Warhol
Coco Chanel

Coco Chanel -francuska projektantka mody, od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture
W 1921 roku stworzyła popularne do dziś perfumy – Chanel No. 5. Jej pomysły: sukienki i kostiumy z dzianiny, fryzury "na pazia", golfy, biżuteria (długie sznury pereł, łańcuchy, plastikowa biżuteria), "mała czarna" (sukienka), spodnie – dzwony, prochowiec spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i uważane są za klasyczny kanon elegancji. Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld.
Nefertiti
                                                                                             M17X1
N35
N5
F35F35F35F35M18X1
Z4
B1
Neferneferuaton-Nefertiti (często Nefretete – Piękna, która nadchodzi/nadeszła) – żona faraona Echnatona z XVIII dynastii.
Obecnie głowa Nefertiti znajduje się w Neues Museum w Berlinie. Rzeźba ta, przedstawiająca głowę kobiety z piękną, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Obecnie rząd Egiptu ponawia próby odzyskania skradzionego dzieła.
Pochodzenie Nefertiti nie jest do końca jasne. Przedstawia się teorię jakoby była księżniczką hurycką – co tłumaczyłoby jej imię, utożsamia się ją też z Taduhepą. Często przyjmuje się także, iż była córką doradcy dworu Aj, który wstąpił na tron po śmierci Tutanchamona.

"Dziewczyna z perłą" J. Vermeer
Dziewczyna z perłą albo Dziewczyna w perłowych kolczykach – obraz autorstwa holenderskiego malarza Jana Vermeera, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. Znajduje się obecnie w muzeum Mauritshuis w Hadze; bywa często nazywany Mona Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.

1 komentarz :

  1. lubię! zdecydowanie lubię! :) tylko te lalki są jednak jakieś... niedorobione :P

    OdpowiedzUsuń

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018