Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Stereogramy Daina Fagerholma, czyli jak uzyskać efekt trójwymiaru


Technika stereograficzna daje ogromne możliwości wprowadzania zdjęć czy obrazów w ruch, a także nadawania im trójwymiaru. W swojej serii rysunków poświęconej potworom, skorzystał z niej artysta Dain Fagerholm - ilustrator z Seatlle
Dzięki wprowadzeniu ciekawych, ale stosunkowo prostych obrazków w ruch, nabrały lekko psychodelicznego i wręcz niepokojącego klimatu. Zdjęcia tego powstają poprzez nałożenie na siebie dwóch obrazów sfotografowanych pod różnymi kątami. Takie połączenie poza wprowadzeniem w ruch i trójwymiaru nadaje pracom efektu głębi.


Na forach "gify" nie wzbudzają zachwytu, ot po prostu dwa niemal identyczne rysunki, napisane długopisem i złączone w odpowiednio dobrany format. 
Mi i tak się podobają. Proste, ale ładne. 
Pierwsze stereogramy znano już w XIX wieku. Początkowo składały się one z dużej liczby losowo pokolorowanych kropek. Z czasem technikę udoskonalono. Ręcznie można tworzyć jedynie bardzo proste obrazy. Z tego skorzystał właśnie Dain Fagerholm.


Rysunki stereograficzne
"Dlaczego widzimy trójwymiarowo?

Jak to się dzieje, że widzimy w trójwymiarze? Tak naprawdę nie widzimy, bo narząd wzroku rejestruje obraz dwuwymiarowy. Ponieważ jednak oczy znajdują się od siebie w pewnej odległości, każde rejestruje inny obraz (trochę przesunięty i pod nieco innym kątem). W mózgu następuje połączenie obrazów z obu oczu w jeden trójwymiarowy.
wszystko_o_3d_stereogram.jpg
Odpowiednio patrząc na stereogram, zobaczymy trójwymiarowe litery KŚ i kropki (im jaśniejszy element, tym wydaje się położony bliżej oczu). Stereogram wykonanno za pomocą darmowego programu ze strony http://hidden-3d.com/ 

Obraz przestrzenny można również uzyskać, patrząc tylko jednym okiem. Wystarczy wtedy poruszać trochęgłową - dzięki temu, że przedmioty znajdujące się od nas w różnej odległości zmienią swoje położenie w innym stopniu, wytworzy się wrażenie realistycznego efektu głębi i przestrzenności."

1 komentarz :

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018