Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Kino na wodzie, na środku laguny!


Chiński architekt Ole Scheeren z okazji inauguracji tajskiego festiwalu filmowego Rocks Yao Noi Festival stworzył projekt... pływającego kina!Festiwal "Filmy na skałach Yao Noi" jest imprezą poświęconą sztuce oraz filmowi i ma być organizowany co roku. Punktem programu tegorocznej imprezy był seans na wodzie. Widzowie oglądali filmy ze świecącej tratwy na lagunie Nai Pi Lae, w pobliżu wyspy Kudu, w zatoce Phang Nga. Ekran umiejscowiono pomiędzy ogromnymi skałami, a publiczność pływała na specjalnie zbudowanej tratwie.
Kuratorką festiwalu jest znana brytyjska aktorka Tilda Swinton.

Tilda Swinton at Film on the Rocks Yao Noi, March 2012

Rajska zatoka Phang Nga, położona na wodach Morza Andamańskiego u wybrzeży Tajlandii pomiędzy wyspąPhuket, wyspami Phi Phi a stałym lądem, uchodzi za jedną z najpiękniejszych na świecie. O jej urodzie decyduje ok. 40 wysp o niesamowitym kształcie. Niektóre z nich mają prawie 300 metrów wysokości! Zbudowane z wapieni, kryją w sobie tajemnicze jaskinie. Najsłynniejsza z nich – Ko Tapu – była miejscem akcji jednego z filmów o Jamesie Bondzie "Człowiek ze złotym pistoletem".

Technika budowy ‘Archipelago Cienma,’ bo tak projekt został nazwany, zaczerpnięta została od lokalnych rybaków budujących na podobnej zasadzie farmy homarów. Kino zostało wykonane z surowców wtórnych, a jego modułowa budowa pozwala na jego ponowne wykorzystanie w przyszłości. Po zakończeniu festiwalu mobilne kino zostało zdemontowane i przekazane wspólnocie Yao Noi jako plac zabaw bądź pływająca scena.Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018