Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Oscarowo: "W ciemności" A.Holland

 Od piątku na ekranach dwóch kin na Manhattanie można oglądać film "W ciemności" Agnieszki Holland. Nowojorskie media zamieszczają pozytywne recenzje nominowanego do Oscara filmu, którego angielski tytuł brzmi "In Darkness".Dziennik "New York Times" zamieścił reklamę filmu z fragmentami recenzji wychwalających najnowszy obraz polskiej reżyserki. Krytyk "NYT" nazwał film pełnym napięcia, wstrząsającym i głęboko poruszającym. Z kolei recenzent "Wall Street Journal" odnotował wspaniałą grę odtwórcy głównej roli, Roberta Więckiewicza, porównując ją do kreacji odtwórcy Oskara Schindlera. Oglądałam film i jedyne co mogę powiedzieć to to, że jest zrobiony "po amerykańsku" trzyma za napięcie i nie nudzi. 


Nominowany do Oscara film przykuł też uwagę znanego magazynu "New Yorker". W najnowszym wydaniu tygodnika recenzent David Denby, powracając do portretowanego przez Holland Lwowa i historii Polaka, który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta, nie widzi ich w sposób czarno-biały.Autor recenzji pisze, że atakowani wcześniej przez siły sowieckie, a później przez nazistów mieszkańcy Lwowa dbali przede wszystkim o przetrwanie i nie byli skłonni ratować Żydów.

Przypominając, że film oparty jest na prawdziwej historii pracującego w kanałach Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), Denby podkreśla, że mężczyzna mógłby ukrywających się tam kilkunastu Żydów wydać Niemcom i za każdego dostać 500 złotych, ale decyduje się ich chronić - za wynagrodzenie. "Resztę porzuca" - dodaje krytyk.


źródło: PAP                        

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018