Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

10 najdroższych książek na świecie

Miejsce 1. Leonardo da Vinci „Kodeks Leicester” 
– 30,8 miliona dolarów
To XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci.


Miejsce 2. Zakon Świętego Benedykta „Ewangeliarz Henryka Lwa” 
– 11,7 miliona dolarów
 To dzieło zamówione przez Henryka Lwa, księcia Saksonii i Bawarii, do ołtarza Panny Marii w kościele św. Błażeja w Brunszwiku (obecnie katedry). Wolumin stanowi ważny przykład romańskiego malarstwa książkowego 2 połowy XII w.

Miejsce 3. James Audubon „Birds of America”
 – 11,5 miliona dolarów

 To książka amerykańskiego przyrodnika i malarza Johna Jamesa Audubona, zawierająca rysunki i opisy naukowe szeregu gatunków ptaków występujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy opublikowano ją jako serię wydawniczą między 1827 a 1838 rokiem.
Miejsce 4. Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie” – 7,5 miliona dolarów


 To zbiór opowiadań z XIV w. autorstwa Geoffreya Chaucera, historie opowiadane przez grupę pielgrzymów, zdążających z Southwark do grobu Thomasa Becketa w Canterbury.


Miejsce 5. William Szekspir „Pierwsze folio”
 – 6,166 miliona dolarów
 
Współczesna nazwa nadana pierwszemu opublikowanemu zbiorowi dzieł Williama Shakespeare'a; jego pełny tytuł brzmi: Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies (Komedie, Kroniki i Tragedie pana Williama Shakespeare'a). Wydano go w formacie folio, zawierał 36 dzieł. Został przygotowany w 1623 roku przez przyjaciół pisarza, kilka lat po jego śmierci.Miejsce 6. Biblia Gutenberga 
– 4,9 miliona dolarów
 Na świecie istnieje tylko 48 egzemplarzy – jest to pierwsza książka, do której druku użyto ruchomej czcionki.

Miejsce 7. Henri Louis Duhamel du Monceau “Traité des arbres fruitiers” (z ilustracjami Pierre Antoine Poiteau i Pierre Jean François Turbina) 
– 4,5 miliona dolarów
Najdroższa książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat drzew owocowych. Kopia pięciotomowego wydania z ilustracjami została sprzedana w 2006 roku za 4,5 miliona dolarów.
Miejsce 8. Klaudiusz Ptolemeusz „Cosmographia” 
– 4 miliony dolarów
Pierwszy na świecie drukowany atlas i jednocześnie pierwsza książka, w której wykorzystano wygrawerowane ilustracje. 

Miejsce 9. (!) J. K. Rowling „Baśnie barda Beedle’a” 
– 3,98 miliona dolarów
Ta książka pojawiła się w fabule ostatniego tomu słynnej sagi o młodym czarodzieju „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Zanim ukazało się wydanie masowe, które można było dostać w księgarniach na całym świecie, J. K. Rowling stworzyła siedem oryginalnych egzemplarzy, każdy napisany i zilustrowany przez autorkę własnoręcznie.Miejsce 10. William Blake „Pierwsza księga Urizena”
 – 2,5 miliona dolarów
Oryginalnie wydrukowana w 1974 roku, „Pierwsza księga Urizena” jest uważana za jedną z najważniejszych książek w serii proroczych dzieł Blake’a.

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018