Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów

Coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej  (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu została ufundowana w 1927 roku, w tym samym co Akademia Filmowa. Nagrody zostały stworzone przez Louisa B. Mayera, założyciela Louis B. Mayer Pictures Corporation (obecnie Metro-Goldwyn-Mayer ).Pierwsza ceremonia odbyła się 16 maja 1929 roku. Uhonorowane zostały najlepsze filmy z roku 1927 i 1928. Gala została zorganizowana w hotelu Roosvelt przy Hollywood Boulevard w Los Angeles. Na prywatnym przyjęciu było 270. gości, siedzieli przy trzydziestu sześciu stołach, a przyjemność "bycia" w tym miejscu kosztowała 10 dolarów. Wszelkie wątpliwości dotyczące laureatów zostały rozwiane trzy miesiące przed galą.  Feta w hotelu Roosvelt to tylko rozdanie nagród, które trwało... 15 minut. Początkowo Oscary budziły umiarkowane zainteresowanie, a przedstawiciele mediów opuścili pierwszą galę jeszcze przed jej zakończeniem. Co ciekawe, ta gala była pierwszą i ostatnią w historii nie transmitowaną w żaden sposób. Już rok później relacje z ceremoni wręczenia nagród można było na żywo usłyszeć w radiu. 

William C. DeMille, przewodniczący Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wręcza Oscara dla Mary Pickford na pierwszej ceremonii w 1929 / Gamma-ke ystone / Getty Images

W 1929 roku po raz pierwszy Nagrody Akademii przyznano w 13 kategoriach. Obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach. Mimo, że dziś kategorii jest więcej to brakuje kilku sprzed prawie 90 lat m.in. nagrody za najwyższą jakość artystyczną, dla najlepszego reżysera komedii, dla najlepszego reżysera dramatu oraz najlepsze napisy filmowe. Ciekawostką jest fakt, że to ostatnia gala, na której nominowane były wyłącznie nieme filmy. Co prawda obraz "Śpiewak z jazzbandu" miał rywalizować z innymi filmami, ale uznano to za niesprawiedliwe i ostatecznie nie znalazł się wśród nominowanych.
Najlepszy film - "Skrzydła" 
Amerykański film wojenny z czasów I wojny światowej z udziałem aktora Gary'ego Coopera wyprodukowany w 1927

Nagrodą jest statuetką przedstawiającą rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka waży ok. 3,9 kg (8,5 funta) i ma ok. 35 cm (13,5 cala) wysokości. Wykonana jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 r., a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley. Statuetki są wykonywane przez jedną z fabryk w Chicago.Ceremonia rozdania Oscarów od 2002 roku odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood. Obecnie nagroda ta jest uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, pomimo że dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej.

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018