Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Pierwszy powojenny polski film - "Zakazane piosenki"

Plakat z lat 70-tych, dodruk bardzo rzadkiego plakatu zaprojektowanego przez Waleriana Borowczyka w 1946 roku
8 stycznia 1946 roku w kinie "Palladium" warszawiacy mogli zobaczyć pierwszy polski powojenny film fabularny. Od tego dnia sale kinowe były oblegane prze widzów. Niestety, nie trwało to długo. Film zdjęto z ekranu, ponieważ pojawiły się zarzuty że nie pokazywał prawdy o życiu w okupowanej stolicy. Ponownie pokazano go mieszkańcom stolicy po ponad roku, 2 listopada 1948. Obraz został urealniony. Zarówno pierwsza i druga wersja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Film do tej pory obejrzało ponad 15 milionów widzów.


Akcja filmu obejmuje lata 1939 -1945. Od kampanii wrześniowej po wyzwolenie Warszawy w styczniu '45.  Pokazuje postawę warszawiaków, nie tylko walczących z karabinem w dłoni, ale o ile było to możliwe uśmiechem na ustach i humorem w sercach. Wykonywanie tytułowych piosenek, było bardzo nebezpieczne. Za ich śpiewanie na ulicy można było zostać rozstrzelanym.


Reżyser: Leonard Buczkowski


Scenarzysta: Ludwik Starski


Obsada: Danuta Szaflarska, Andrzej Łapicki, Hanna Bielicka, Alina Janowska, Jerzy Duszyński, Janina Ordężanka i wielu innych.


Zobacz także: Filmowe role Danuty Szaflarskiej [GALERIA]

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018