Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Dzień Kubusia Puchatka

Christopher Robin Milne

 Słynny Miś o bardzo Małym Rozumku w czerwcu 1921 r. trafił do produkcji. Wśród nich pojawił się także ten widoczny na zdjęciu, który był prezentem od Alexandra Alana Milne dla syna. Miś  stał się ulubieńcem małego Christophera.
Wydania przygód Misia

Pierwsza książka o przygodach Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego lasu powstała w 1926 roku. W Polsce została wydana 12 lat później wraz z drugą częścią Chatką Puchatka. 
Imię dla Misia
Miś na początku nazywał się Pan Edward Niedźwiedź (Mr Edward Bear). Christopher zmienił jego imię po wizycie w ZOO, gdzie zobaczył niedźwiedzicę Winnie.
Przekłady - kilka wersji imienia 

 Najbardziej rozpowszechnionym wyborem imienia jest oczywiście Kubuś Puchatek, którego twórcą jest Irena Tuwim. Fredzia Phi-Phi zaproponowana przez Monikę Adamczyk zupełnie się nie przyjęła. W tłumaczeniach Kubusia Puchatka na język polski, występuje problem określenia jego płci. Na Węgrzech miś znany jest jako Micimackó, w Danii nazywa się Peter Plys, a w Norwegii - Ole Brumm. Do rosyjskiej i ukraińskiej tradycji weszło imię "Puch" (słowiańskie słowa puch, puchaty).''Kubuś Puchatek'' został przetłumaczony na 46 języków. W 1960 r. powstał łaciński przekład książki. Nosił tytuł ''Winnie ille Pu''. Była to jedyna książka po łacinie, która trafiła na listę bestsellerów ''New York Timesa''.
 
Pierwowzory
Zabawki będące pierwowzorami bohaterów książek Milne'a znajdują się obecnie w Nowym Jorku. W 1988 r. brytyjska parlamentarzystka Gwyneth Dunwoody zaczęła nawoływać do repatriacji Kubusia i spółki. Burmistrz Rudolf Giuliani zadeklarował, że zrobi wszystko, żeby zabawki pozostały w Stanach.
Cena sławy
Christopher Robin Milne, pierwowzór książkowego Krzysia dotkliwie odczuł złe strony sławy. Jego szkolni koledzy bezlitośnie mu dokuczali.
Disney
Obecnie prawa wydawnicze do książek o Kubusiu posiada na całym świecie The Walt Disney Company, który także zarejestrował jego wizerunek i imię jako znak towarowy w wielu krajach świata. 

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018