Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Dla wszystkich podróżujących i nie tylko: dokument Darling I Lowe Ju i Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym

Z powodu braku czasu nie będzie tym razem odautorskiego komentarza. Mam dla Was dwie perełki.


Znakomity dokument  Darling I Lowe Ju Anny Błaszczyk powstał przed dramatycznymi wydarzeniami na ulicach Kairu, ale sporo mówi o egipskiej biedzie. Jego bohaterami są Polacy wypoczywający w słynnym kurorcie Hurghada.
Mężowie, którzy puszczali żony w pojedynkę na egipskie wakacje, będą przerażeni. Podobnie matki dorastających córek. Uspokoją się za to życiowe partnerki panów, którzy w kurortach nad Morzem Czerwonym mieli okazję udawać samotnych. Wyprodukowany przez kanał HBO dokument „Darling I Lowe Ju”, jak wskazuje tytuł, opowiada o namiastkach miłości, jakie w Egipcie stają się udziałem polskich turystek.


Druga pozycja to Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznymJennie Dielemans podąża drogą pozornie oczywistą: od własnych przygód i obserwacji w podróży ku refleksji, która przekracza krąg osobistych doznań.
W szczególny sposób  wskazuje, że ciąży nad nami odpowiedzialność nie do udźwignięcia – odpowiedzialność za świat zmieniany za sprawą wszechobecnego plemienia turystów. Wakacyjne próżnowanie nie jest puste; wręcz przeciwnie  - ma sens, a nawet wiele sensów: osobistych, społecznych, kulturowych. Z obserwacji tego, co dzieje się na lotniskach, w hotelach,  na plażach, rodzi się opowieść o turystycznych rytuałach, jakie odprawiamy, i o świecie, w który jesteśmy uwikłani – a uwikłanie to straszne
i cudowne zarazem".
Prof. Anna Wieczorkiewicz
\

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018