Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Tomasz Bagiński i promocja Polski ( 601 rocznica bitwy pod Grunwaldem )


Z okazji obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem Tomasz Bagiński wyreżyserował jeden z reklamowych spotów z cyklu Grunwald - Walka 600-lecia.Spot powstał przy współpracy z Bartoszem Kiką, absolwentem Animacji i Efektów Specjalnych PWSFTviT w Łodzi, współreżyserem filmu "Lekcja Nieskończoności".

Oprawę muzyczną grunwaldzkich spotów przygotował wrocławski kompozytor Adam Skorupa. Muzykę jego autorstwa wcześniej można było usłyszeć m.in. w cinematikach do gry "Wiedźmin” oraz krótkometrażowej animacji "Kinematograf”.

15 lipca 2010 r. miał miejsce premierowy pokaz zdigitalizowanej, trójwymiarowej rekonstrukcji obrazu Jana Matejki, „Bitwa pod Grunwaldem”.Multimedialna rekonstrukcja dzieła Matejki ma zastąpić oryginalną wersję ukończonego przezeń w 1878 r. obrazu o wymiarach 426×987cm. W związku z okrągłym jubileuszem bitwy płótno jest poddawane konserwacji i renowacji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje przeznaczyć na ten cel 850 tys. zł, a prace mają zostać zrealizowane do jesieni 2011 r., kiedy oryginalny obraz Matejki zostanie pokazany w Berlinie, w ramach wystawy na temat 1000-letniej polsko-niemieckiej historii.Hit Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju animowaną „Historię Polski" do tej pory mogli oglądać jedynie goście Pawilonu Polski, których było już prawie 5 mln.
Twórcą filmu jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra". „Historia Polski" to, według autora, wizualny poemat, gdzie „ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewijać się będzie mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne słowa." Dzieło to, przygotowane pod opieką naukową wybitnego historyka, prof. Henryka Samsonowicza, jest stylowym wizualnym kolażem, który trafi w gusta zarówno wielbicieli wysmakowanej filmowej formy, jak i historycznych purystów. Tomasz Bagiński, reżyser spotu tak wyjaśnia jego symbolikę: ”- To Polak jest inicjatorem zdarzeń w filmie i to on dokonuje przemiany rzeczywistości. Ponieważ poruszamy się w obszarze symboli, alegorii i dosyć poetyckich skojarzeń naturalnym sposobem pokazania tej przemiany, ale także samej idei prezydencji był taniec. Europa jest w naszym filmie piękną kobietą zamkniętą w chłodnej, dość zachowawczej architektonicznie przestrzeni. Przestrzeń jest również solidnie, choć trochę przyziemnie zaprojektowana. Europa w pierwszych ujęciach filmu jest bardzo piękna, ale trochę brakuje jej życia. W luce pomiędzy budynkami pojawia się sylwetka mężczyzny. To w naszym filmie symbol Polski. Ten nowy bohater wciąga Europę do tańca i w ten sposób ożywia zarówno ją jak i otaczającą architekturę, prowadza w życie. Na końcu filmu, choć pozornie opuszczamy to samo miejsce, to na twarzy naszej bohaterki, Europy budzi się cień uśmiechu, światło w przestrzeni jest dużo cieplejsze i bardziej pozytywne”.
Producentem filmu pokazującego taniec jest studio Platige Image, a reżyserem Tomasz Bagiński.
Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018