Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

100. rocznica urodzin Czesława Miłosza

Czesław Miłosz fot. Antanas Sutkus
Wczoraj, dokładnie 30. czerwca minęło 100 lat od urodzin małego Czesława (1911 w Szetejniach- wieś na Litwie)
Dom Czesława Miłosza w Szetejnie (lit. Šeteniai)


Miłosza twórczość każdy zna, każdy coś jego autorstwa przeczytał. W tym roku z okazji 100 urodzin poety razem z naszymi sąsiadami Litwinami obchodzimy rok miłoszowski. Z tego powodu wyrobów miłoszo-podobnych albo podczepiające się pod te obchody mamy pod dostatkiem.


MUZYKAStanisław Soyka wydał płytę  z wierszami Czesława Miłosza.


LITERATURA


Franaszek Andrzej
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak


Książki nie przeczytałam, więc nie mogę jej polecić, zarekomendować mogę przytoczy tylko fragmenty recenzji...
"Andrzej Franaszek zbierał materiały do tej biografii przez przeszło dziesięć lat - w Polsce i na Litwie, we Francji i w Ameryce. Dotarł do wszystkich, którzy mogli o Miłoszu powiedzieć coś istotnego. Nie pomija bolesnych i trudnych tematów, drażliwych spraw osobistych, dramatycznych decyzji i wyborów. Pokazuje je z kulturą i empatią, pomagając nam poznać tajemnice fascynującego losu wielkiego człowieka. Czytając dzieło Andrzeja Franaszka, nabieramy nadziei, że uda się przeniknąć fenomen talentu i meandry osobowości Miłosza, zrozumieć, co ukształtowało jego umysłowość, wyobraźnię, wrażliwość poetycką."
Wygląda ciekawie.


WYDARZENIA/ NAGRODY

Zostanie wręczona nagroda Roku Czesława Miłosza dla najlepszych prac dziennikarskich opublikowanych na Litwie w 2011 roku. Warto wspomnieć również o nadaniu jednej z czytelni Uniwersytetu Wileńskiego imienia Miłosza. 
RZEŹBA
Stalowa płyta z wyciętymi liniami papilarnymi Czesława Miłosza pojawiła się w maju pod Wawelem. „Ślad” – rzeźba, która je przedstawia – stanął na placu przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Rzeźbę, która wieczorami jest podświetlana, można będzie oglądać do końca roku.


WYDARZENIA
W Krasnogrudzie otwarto 30.06  Międzynarodowe Centrum Dialogu. Zlokalizowane jest ono w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Uroczystość zainaugurowała cykl wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji.

W inauguracji działalności placówki, która odbyła się w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządów Polski i Litwy oraz syn noblisty, Anthony Miłosz.Wybrałam tylko niektóre wydarzenia i projekty związane z Czesławem Miłoszem, ale jest ich znaczeni więcej. Polecam poszukiwania i poznanie się z sylwetką Miłosza. Mamy w tym roku doskonałą do tego okazję :)


POLECAM - ROK MIŁOSZA oraz fanpage na fb

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018