Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłana Aleksijewicz

źródło

Koniec sesji, wreszcie wakacje i nareszcie mogę nadrobić zaległości czytelnicze. Zaczęłam od pozycji nagradzanej ( laureatka tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki) i gorąco polecanej. Rzeczywiście książka jest niesamowita. Wchłonęłam ja szybko, ale nie obyło się bez przygnębienia i refleksji. Po pierwszych kilku rozdziałach zauważyłam, że robię się nerwowa i niespokojna. Ja, 20 letnia kobieta, która nie ma pojęcia o tym czym jest wojna, nie zna zapachu krwi, nie widziała nigdy ani jednej umierającej osoby...


Swietłana Aleksijewicz

Książka porusza i zostawia w pamięci ślad. Na zbiór reportaży białoruskiej pisarki Swietłany Aleksijewicz składają się poruszające opowieści kobiet, które brały udział w II wojnie światowej, często na pierwszej linii frontu. Jest to opowieść o wojnie z perspektywie kobiety aktywnie biorącej udział w walce, wspierającej walkę o ojczyznę. To wspomnienia- teraz już staruszek- o latach utraconej młodości, opowiadane przez pryzmat kobiecości. I to jest główny atut tej książki.  

źródło


Co ciekawe Aleksijewicz  chciała wydać swoją książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" już w 1983 roku. Nie udało się, pozycja ta dwa lata przeleżała w wydawnictwie, a autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". Udało się ją opublikować dopiero po raz pierwszy w okresie pieriestrojki. Wtedy dobrze przyjęła się wśród czytelników.Kolejna ciekawostką jest to, że zbiór reportaży białoruskiej pisarki stał się inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki. Na podstawie reportażu powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.

POLECAM WYWIAD Z AUTORKĄ

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018