Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Sztuka rzeźbienia w... ołówkach

Wydawałoby się, że artyści tworzący piękne dzieła sztuki z ołówków nie są w stanie już niczym zaskoczyć. Dalton Ghetti pokazał, jak zrobić miniaturowe dzieła sztuki rzeźbiąc w graficie ołówka. 

Dalton Ghetti urodził się w 1961 roku w Brazylii, a mieszka w Connecticut w USA. Z zawodu jest stolarzem. Urodzony w Sao Paulo artysta Dalton Ghetti bardzo wcześnie nauczył się obsługiwać narzędzia, musiał pomagać matce krawcowej w pracy. Zamiłowanie do twórczych i rzemieślniczych prac posiada odkąd pamięta. Gdy był mały wyskrobywał imiona przyjaciół na bokach ołówków i  takie spersonalizowane grafity wręczał im jako prezenty. W wieku 9 lat otrzymał zestaw narzędzi metalowych dla dzieci, z którym zaczął rzeźbić i budować zabawki, to hobby wywołało w nim miłość do stolarki. Obecnie do wytworzenia miniaturowych kształtów używa brzytwy do golenia, igły do szycia i noża. Ma w tej dziedzinie taką wprawę, że może obejść się bez szkła powiększającego. Stworzenie mikroskopijnego dzieła sztuki zajmuje mu przeważnie kilka miesięcy. W swoim studio pracuje sam w kompletnej ciszy.  Całkowicie skupia się na tym co robi i jak sam mówi ma wrażenie że znajduje się w innym stanie świadomości. Dalton Ghetti traktuje swoje rzeźbienie jak hobby, jako forma wieczornego relaksu i medytacji. Na życie zarabia jako stolarz przy przebudowie i modernizacji domów. Do tej pory stworzył ponad 100 rzeźb. Wystawiał swoje miniaturowe rzeźby, zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej, w galeriach oraz w muzeach.

‘boot’
image © sloan T howard photography


‘comb with broken tooth’
image © sloan T howard photography


(left to right) ‘hanging heart’ and ‘big hammer’
images © sloan T howard photography


(from left to right) ‘little house’, ‘mailbox’ and ‘church’
images © sloan T howard photography


‘dalton’ spelled out from the alphabet series
image © sloan T howard photography
dalton ghetti carving the lead of a pencil
image © sloan T howard photography


view of the process

3 komentarze :

 1. zawsze podziwiam takich ludzi za wytrwałość!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy widzę takie drobne elementy, to nie jestem w stanie sobie wyobrazić jaką ogromną cierpliwość musi mieć taki Artysta, podziwiam, baaardzo podziwiam, nawet nie wiem jakie słowa mogłyby wyrazić mój zachwyt i szacunek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialne pomysły!, zainspirowałam się, i na baardzo nudnym wykładzie udało mi się wyrzeźbić małe serduszko. Ci co się zchwycali na pewno nie widzieli tej strony :)
  Jagoda.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018