Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Krakowski rynek według Edwarda Dwurnika

Edward Dwurnik

"Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją  (m.in. udział w "documenta 7" w Kassel w 1982 roku). Także - jedyny artysta, który niezależnie od uznania w kręgach profesjonalnych, stał się popularny we wszystkich środowiskach konsumentów sztuki.  Niepokorny i prowokacyjny, zmienny i nieprzewidywalny, pełen  diabelskiego poczucia humoru, do dziś budzi skrajne reakcje i  poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia."


Nowy obraz Dwurnika "Rynek Główny w Krakowie"


"Rynek Główny w Krakowie" - to tytuł nowego nowego obrazu Edwarda Dwurnika, namalowanego z okazji 20-lecia Międzynarodowego Centrum Kultury. Malarz uwiecznił na nim wiele postaci i symboli związanych z Krakowem. Wśród nich m.in. Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, smok wawelski, Igor Mitoraj i... karawan pogrzebowy.


Dwurnik słynie z wulgarnych akcentów w swoim malarstwie, często kpiąc z patriotycznych wartości. Jego "Hołd pruski" przedstawiał bandę rozwrzeszczanych kiboli, "Bitwę pod Grunwaldem" ukazał jako chaotyczną, pijacką bójkę.

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018