Strony

Top Menu

SZTUKA

DESIGN

Zoot suit czyli przyduży garnitur w amerykańskim stylu


Widząc, że dużym zainteresowaniem cieszy się wpis o bikiniarzach, popłynę na fali popularności i spróbuje Was zainteresować podobnymi kontrkulturami młodzieżowymi. Cykl będzie nosił nazwę Pokolenie '52- pokolenie jazzu i szerokich marynarek'.
Czym w ogóle jest subkultura i jakie kryteria musi spełniać, żeby się nią stać? Otóż jest to wyodrębniona grupa, który używa swojego własnego języka, cechuje się charakterystycznymi formami zachowania i przyjęciem odmiennego od ogólnie przyjętego- systemu wartości. Słowo kontrkultura to postawa, która po prostu ma wyrażać sprzeciw wobec tego co jest wokół..
ZOOT SUIT

Inspiracją dla młodego buntowniczego pokolenia były mniejszości kolorowe, pozostające w konflikcie z władzą i dominacją białych. Segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych trwała w zasadzie do chwili przyjęcia Voting Rights Act (ustawa o prawie do głosowania) i Civil Rights Act (ustawa o prawach obywatelskich) w 1964 r. Wcześniej biali i czarni zmuszeni byli do korzystania z oddzielnych szkół, publicznych toalet, ławek parkowych, pociągów czy miejsc w restauracjach. Prawa dotyczące "mieszania ras" zabraniały międzyrasowych małżeństw. W niektórych miejscowościach w restauracjach nie pozwalano obsługiwać różnych ras pod tym samym dachem. Zoot suit to rodzaj ubrania noszonych przez czarną i latynoską ludność USA. Z czasem zaczął być noszony także przez białych i wtedy zyskał nowe znaczenie oraz ideologię. Szybko stał się modny, podobnie jak u naszych, rodowitych bikiniarzy.  Zoot suit zyskał popularność szczególnie wśród młodzieży. Niesamowite, że te potworne marynarki nosiły tez kobiety!
Frank Sinatra
Sam termin interpretowany jest przede wszystkim jako przyduży lub szeroki garnitur. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego, bo gdy spojrzę na zdjęci od razu wiem o czym mówię. Wyrażenie zaczerpnięte jest z ulicznego slangu i początkowo wzorował się na stroju mniejszości, ale na tradycyjnych, eleganckich garniturach dżentelmenów.  Styl zoot suit był adaptowany przez białych - wtedy zwanych hipstersami. Był nim między innymi Frank Sinatra!
Wywodzili się z niższej klasy średniej i pozowali na intelektualistów. Obok ich charakterystycznego ubioru łączyło ich jeszcze jedno- jazz i jiv. To co łączyło bikiniarzy, zazous (napiszę o nich wkrótce) i całe pokolenie potocznie zwanym '52.  Posługiwali się też jeżykiem slangowym zwanym "hip talk". A najciekawszą
rzecza jaką o nich wyczytałam to to, że inspiracją ubioru był autentyczny strój z okresu wojny domowej noszony przez Rhetta Butlera w filmie Wichrowe wzgórza.!!

A na koniec miły slaidshow, który trochę pokazuje klimat Ameryki lat 60..
żródło inspiracji : Maciej Chłopek, Bikiniarze pierwsza polska subkultura, wyd. żak

Prześlij komentarz

Copyright © ACH TAK!. Designed by OddThemes & SEO Wordpress Themes 2018